Намирането на подходяща пластмаса сред боклуците, нейното топене и в крайна сметка получаване на материал за изготвяне на консумативи за 3D-принтери – това е източник на доход за някои от най-бедните жители на Индия, съобщи списанието New Scientist.

Пластмасовите отпадъци изкупува компанията Protoprint, която се занимава с търговията на 3D-принтери, способни да създават триизмерни изображение от този материал. Фирмата е поставила пред себе си не само комерсиални цели, а и социални, като се опитва да помогне поне на някои от 15-те милиона жители на Индия, живеещи под чертата на бедността.
Създателите на компанията обучават бездомниците как да различават пластмасата HDPE (полиетилен с висока плътност), как да я смилат на дребни късове, да я топят и да правят от нея нишки с диаметър 3 милиметра, подходящи за 3D-принтерите.
Представители на Protoprint твърдят, че само тяхната фирма дава нормална цена за доставената по такъв начин пластмаса. Другите дилъри плащат средно по около 15 цента за килограм суровини и при тази цена просяците не могат да спечелят повече от един долар на ден. Но ако спазват инструкциите на Protoprint, то те ще могат да печелят 15-20 пъти повече. По този начин и най-бедните индийци ще разполагат със средства за преживяване.