Китайските производители на електромобили сериозно възнамеряват да изместят традиционните, дългогодишни автомобилни гиганти на европейския пазар. Този пазар преживява безпрецедентен ръст във връзка с принудителния преход на Европа към „зелени“ технологии и по-специално към електрическия транспорт, поради което Китай е много заинтересован от неговото развитие.
Точно днес, компанията Nio представи SUV ES8 в Осло – първият тест за силата на производителя извън Китай. Въпреки че почти никой в Европа не е чувал за тази компания, тя е добре позната в КНР и се оценява на 57 милиарда долара. Останалите играчи също са непознати за повечето европейски купувачи – Aiways, Tang BYD’s, MG (SAIC), VOYAH (Dongfeng) и ORA (Great Wall).
Досега, световноизвестните марки доминираха в Европа и доскоро китайските производители не успяваха да проникнат на този силно конкурентен пазар. Новите компании ще трябва да се отърват от имиджа си на евтини производители, предлагащи некачествен масов транспорт.
Според изпълнителния директор на Nio Уилям Ли, той вижда дълъг път към успеха на този пазар, на който „е много трудно да бъдеш успешен“. Според бизнесмена, китайската автомобилна индустрия се нуждае от десет години, за да ‘стъпи здраво на краката си’ в Европа. Другите производители също споделят сходни мнения.
Новите играчи, много от които веднага започнаха с производството на електромобили, без да се занимават с автомобилите на ДВГ, смятат, че в момента се е отворил „прозореца на възможностите“, който им позволява да проникнат на привлекателния за тях европейски пазар за електромобили. Продажбите на подобни превозни средства в ЕС са се увеличили повече от два пъти през миналата година – със 130% през първата половина на тази година. Традиционните производители постепенно променят гамата си от автомобили с двигатели с вътрешно горене към електромобилите.
Според ръководителя на Aiways в Европа, Александър Клозе (Alexander Klose), пазарът на електротранспорта в Европа все още не е толкова тесен, колкото пазарът на автомобили с двигатели с вътрешно горене. Компанията вече започна да продава кросоувъра си U5 в Германия, Холандия, Белгия и Франция. В Германия цената му започва от 30 000 евро – под средното за съпоставимите местни електромобили (като се вземе предвид германската субсидия за електромобилите от 9 000 евро, цената ще бъде още по-ниска).
Китайските производители тестват различни бизнес модели в ЕС. Те все още не са преодолели стереотипа, който накара мнозина да смятат китайските продукти за нискокачествени. Освен това, европейците са притеснени от вероятна загуба на работа от местните жители.
Докато Nio и Xpeng наемат и отварят представителства в Норвегия – водеща страна по внедряване на екологични технологии, MG работи чрез местен вносител на автомобили, а Aiways се фокусира предимно върху бюджетните модели, не създавайки традиционни дилърски центрове, а продавайки електрически превозни средства чрез мрежата на асоциацията на независимите търговци на електроника – Euronics.
Според Клозе, през следващата година компанията планира да организира продажби в целия ЕС, а през 2023 г. – да излезе на американския пазар. Според него миналите неуспешни опити на китайските производители на автомобили да завладеят европейския пазар няма да навредят на настоящите производители на електромобили, тъй като купувачите вече са наясно с доброто качество на произведената днес китайска електроника. Например, през 2007 г. китайската марка автомобили Brilliance беше изпратена в забвение, след като колата й спечели една от пет звезди в германския краш-тест. Очаква се масовото пристигане на качествената китайска автомобилна индустрия да помогне на купувачите да възприемат новата реалност.
Продажбата на автомобили на европейците е „труден бизнес, особено ако вашият продукт не е добре познат“, казва Арни Рихтерс, председател на индустриалната група Platform for Electromobility. „Но ако носи много иновации, той има много възможности.’