Националното космическо управление на Китай (CNSA) съобщи че на 19 декември тази година контейнерът с лунен грунд е успешно изваден от спусналия се на Земята модул. Специалистите на CNSA са предали на китайските учени контейнера с лунните проби и официално обявиха, че последният етап на мисията Чанъе-5 успешно е приключен и сега може да се пристъпи към научно-изследователската работа на веществото взето от луната.
Общото тегло на образците взети от повърхността и под повърхността на Луната е 1731 грама.
Спусналият се на територията на Монголия модул бе транспортиран до изследователския център на CNSA, където бе проверен и подготвен за изваждането на контейнера с лунните проби. Китайските учени вече започнаха анализа и изследването на получените лунни образци.
Мисията Чанъе-5 имаше за цел да събере около 2 кг лунни проби както от повърхността на Луната, така и от слоя на няколко метра под под повърхността на естествения спътник на Земята. Според публикуваните най-различни снимки, донесен е не само фин лунен прах, но и неголеми камъни от повърхността на Луната.
Китай стана третата държава след САЩ и СССР, която успешно е доставила лунни проби на Земята, само че голямо количество наведнъж при съвсем кратък срок – за по-малко от един месец. CNSA заяви, че безвъзмездно ще сподели част от пристигналите лунни проби с учените и от другите държави.