Миналата година Китай извърши 64 орбитални космически пускания и завърши изграждането на нова космическа станция. През 2023 г. страната планира да изведе в околоземна орбита повече от 200 космически кораба, пише Space.com, позовавайки се на Китайската корпорация за аерокосмическа наука и технологии (CASC).
CASC, основен изпълнител на космическата програма на Китай и производител на ракети-носители Long March, обяви, че планира да извърши повече от 60 космически изстрелвания през 2023 г. През 2022 г. самата корпорация отчете 54 изстрелвания. CASC определи три ключови мисии през новата година – „Тианчжоу-6“, „Шънчжоу-16“ и „Шънчжоу-17“. В обсега им се планира доставка на товари, както и тайконавти, до китайската космическа станция „Тиангън“.
От повече от 60 планирани космически изстрелвания тази година, 10 ще бъдат комерсиални, от които ще се възползват частните аерокосмически компании Expace, Galactic Energy, CAS Space, Orienspace и Space Pioneer. Тази година са планирани и нови изстрелвания на ракетата-носител Long March 5, както и първият полет на ракетата-носител „Чанчжън-6B / CZ-6C или Long March-6C. Броят на полетите на ракетите-носители от серията „Чанчжън“ в цялата история ще надхвърли 500.
За да подобри глобалната навигационна система Beidou, Китай планира да изстреля три резервни спътника. В същото време корпорацията обеща да ускори създаването на космическа система за дистанционно наблюдение на Земята за търговски цели от ново поколение.
Тази година, в рамките на четвъртата фаза от проектите за изследване на Луната, Марс и Вселената ще продължи разработването на новите сонди Chang’e-7 и Tianwen-2, както и геостационарна микровълнова сонда.
Според CASC, през 2022 г. Китай е изстрелял 271,39 тона полезни товари в околоземна орбита.