fbpx
10 C
София

Китай изстреля космическа станция за доставката на лунен грунт на Земята

Най-четени

Даниел Десподов
Даниел Десподовhttps://www.kaldata.com/
Новинар. Увличам се от съвременни технологии, информационна безопасност, спорт, наука и изкуствен интелект.

Тежката ракета носител Чанджън-5 бе успешно изстреляна от космодрума Венчан и изведе в космоса новата китайска лунна роботизирана станция Чанъе-5, която трябва да достави на Земята лунен грунд от вулканичния район в Океана на бурите (Oceanus Procellarum). Изстрелването бе показана в реално време в YouTube.

Чанъе-5 е нов етап от китайската Лунна програма, в рамките на която роботизираната станция трябва да извърши кацане на повърхността на естествения спътник на Земята, да вземе лунни проби и да ги достави на Земята. За място на кацане е избран районът близо до 70 километровия вулкан Mons Rümker, който се намира в Океана на бурите в северозападната част на видимата страна на Луната. По този начин Китай се надява да получи проби от лунен грунд на възраст едва 1,2 милиарда години, което е много по-малко от образците доставени на Земята от американските астронавти в рамките на програмата Аполо. Това ще даде възможност на учените да разберат много повече за еволюцията и произхода на Луната и Земята.

В мисията участват общо четири модула с обща маса около осем тона. Полетът от околоземна орбита към окололунна и обратно се осигурява от специализиран транспортен модул. След влизане в окололунна орбита, от транспортния модул ще се отдели спускаемият модул, който е оборудван с камери, спектрометър, сонда и манипулатор, и може да проникне в лунния грунд на дълбочина до 2 метра. Тази роботизирана станция може да вземе проби с максимална обща маса до два килограма.

Кацането на Луната е планирано в началото на лунния ден. Взетият лунен грунд ще бъде преместен в модула за излитане, който ще излезе в окололунна орбита и там ще се скачи с транспортния модул, където взетите проби ще бъдат поставен в специална херметична капсула. След това транспортният модул ще се завърне в земна орбита и от разстояние около 5000 км от планетата ще спусне в атмосферата капсулата, която трябва да осъществи меко кацане с помощта на парашути.

Ако тази мисия се окаже успешна, то Китай ще стане третата държава след САЩ и СССР, която е успяла да достави лунен грунд на Земята.

Продължителността на тази китайска Лунна мисия е 23 дни, което означава че след по-малко от месец на Земята ще бъде доставена нова порция лунен грунт. Очаква се, че капсулата с лунните проби ще се завърне на земята на 16-ти или 17-ти декември тази година,

В следващата китайска мисия от подобен род, роботизираната лунна станция с име Чанъе-6 ще опита да вземе проби лунен грунд от полярната област на Луната.


Коментирайте статията в нашите Форуми. За да научите първи най-важното, харесайте страницата ни във Facebook, и ни последвайте в Telegram и Viber или изтеглете приложението на Kaldata.com за Android, iOS и Huawei!

Абонирай се
Извести ме за
guest

0 Коментара
Отзиви
Всички коментари

Нови ревюта

Подобни новини