Тази година астрономи се натъкват на галактика с чудовищни размери. Гигантската радиогалактика Алкионей се намира на 3 милиарда светлинни години от нас. Тя се простира на 5 мегапарсека в космоса – дължината ѝ е 16,3 милиона светлинни години и всъщност представлява най-големият известен обект от галактически произход.
Хората дори не могат да си представят колко голям е размерът на галактиката. А учените непрестанно търсят нови и нови начини да научим повече не само за радиогалактиките, но за цялата междугалактическа среда.
Гигантските радиогалактики са още една загадка във вселената, пълна с мистерии.
Те се състоят от галактика-домакин (група от звезди, обикаляща около галактическото ядро заедно със свръхмасивна черна дупка), струи и издатини, идващи от центъра на самата галактика. Струите и издатините си взаимодействат с междугалактическата околна среда, като в синхрон придвижват много бързо електроните и излъчват радио лъчи.
Телата (в повечето случаи звездите) имат около себе си образувана разпръсната материя, наречена акреционен диск. Именно акреционният диск попада в активните черни дупки, но не всичко от него е погълнато. Някаква малка част от него се изстрелва в пространството под форма на струи йонизиран газ със скоростта на светлината. Поради високата скорост, тези струи могат да изминат огромни разстояния. Но най-голямата мистерия всъщност е как радиогалактиките придобиват толкова големи размери.
„Характеристиките на галактиките-домакини биха ни дали обяснение защо размерът на радиогалактиките е толкова голям.“, казва екипът от учени, ръководен от астронома Марин Оей от Лайденската обсерватория в Холандия.
По време на дълъг процес на обработка на данни, събрани от Low Frequency Array в Европа, учените успяват да получат изображения, за да имат ясна картина за откритието си.
„Ние открихме, че това е най-голямата галактика, откривана някога – тя е с дължина поне 5 мегапарсека“, обясняват те.
След това те се опитват да изследват и галактиката-домакин. Те откриват, че масата ѝ е около 240 милиарда пъти колкото тази на Слънцето, а свръхмасивната дупка в нея тежи около 400 милиона пъти масата на Слънцето. Възможно е Алкионей да се намира в такъв регион, в който плътността е по-ниска. Това позволява лесно разширяване на галактиката, както и взаимодействие с космическата мрежа.
Каквато и да е причината, учените смятат, че Алкионей ще продължава да расте и ще става още по-голяма, отдалечавайки се от нас.