Когато си представим Слънчевата система, в съзнанието ни изникват четири малки и четири големи сфери, обикалящи около една много по-голяма сфера. Дори и „великана” Юпитер, който е с десет пъти по-голям диаметър от този на Земята, бледнее пред огромната ни звезда. Във всички звездни системи, които сме наблюдавали досега, случаят е такъв – звездата е значително по-голяма от екзопланетата, която орбитира около нея. Именно поради това е трудно да си представим звездна система, в която дадена планета е по-голяма от звездата, около която орбитира.
Възможно ли е обаче такава чудата звездна система да съществува?
Краткият отговор е да. Въпреки това все още не сме наблюдавали такава комбинация от звезда и планета. Поради това е ключово да разкрием при какви условия е възможно това.
Теоретично, ако звездата е от тип неутронна звезда или бяло джудже, е възможно планетата да изглежда по-голяма нея.

За неутронна звезда говорим, когато след избухване на свръхнова, се образува малка свръхплътна звезда. Тя се нарича неутронна, тъй като нейните електрони и протони са „смачкани“, поради чудовищната гравитация, и са се образували само неутрони. Тези звезди са с изключително малки размери от порядъка на няколко десетки километра в диаметър – средният размер на изследваните неутронни звезди е оценен на едва 20 километра. Maсата на тези обекти обаче може да надвишава масата на нашето Слънце десетократно. Поради това, е установено, че ако можем да вземем една лъжица вещество от неутронна звезда, то би тежало десетки милиона тона.
Бяло джудже пък е това, в което звезди като Слънцето се превръщат, след като са изчерпали ядреното си „гориво“. В крайния стадий на ядрено изгаряне този тип звезда изхвърля по-голямата част от веществото си в мощна експлозия, създавайки планетарна мъглявина. След този процес остава само горещото ядро на звездата, което наричаме бяло джудже. Поради това размерите му са много по-малки от тези на звезда, което все още не е избухнала. Както при неутронните звезди, масите и на тези необикновени звезди също достигат няколко слънчеви маси.

Най-голямата открита екзопланета е с двойно по-голям диаметър от този на Юпитер
Хипотетично е възможно да съществуват планети, които биха изглеждали по-големи от звезда, принадлежаща към някой от тези два типа. Това обаче би било само визуално – ако говорим за маса, и неутронната звезда, и бялото джудже не биха могли да имат конкурент в лицето на екзопланета.

Освен това знаем, че и по-обемистите звезди, като например червените джуджета, имат малки представители с диаметър около 140 000 километра. За съпоставка, най-голямата открита екзопланета TRES-4 притежава почти два пъти по-голям диаметър.
Става ясно, че условия за съществуването на звездна система с планета, по-голяма от звездата, съществуват. Предстои обаче тепърва да наблюдаваме такава структура.