
Галактика със скромното име GN-z11 изглежда е най-отдалечената и най-старата галактика, открита някога. Изследователски екип, начело с Нобунари Кашикава, професор в катедрата по Астрономия в Университета в Токио, се зае с откриване на най-отдалечената наблюдаема галактика във Вселената, за да научи повече за това как и кога се е образувала.
„От досегашни проучвания изглежда, че галактиката GN-z11 е най-отдалечената галактика от Земята – на разстояние 13,4 милиарда светлинни години или 134 нонилиона километра (числото 134, последвано от 30 нули)“, сподели Кашикава в изявление. „Но измерването и проверката на подобно разстояние не е лесна задача.“
На видеото (долу) можете да видите местоположението на галактиката GN-z11. Тя се намира в съзвездието Голяма мечка на разстояние 13,4 милиарда светлинни години, което означава, че е възникнала едва 400 милиона години след Големия взрив.
За да определи колко далеч е GN-z11 от Земята, екипът на Кашикава изучава червеното отместване на галактиката – доколко нейната светлина се е „разтеглила“ или се е отместила към червения край на спектъра на светлината. Като цяло, колкото по-далеч е космическият обект от нас на Земята, толкова по-червена ще бъде неговата светлина.
Едва 400 милиона години след Големия взрив
Освен това екипът разглежда емисионните линии на GN-z11 – наблюдаеми индикатори за химическите елементи, излъчени от даден космически обект. Чрез внимателно проучване на тези данни екипът успява да разбере какво разстояние трябва да е изминала светлината, идваща от GN-z11, за да стигне до нас.
„Ние разгледахме ултравиолетовата светлина, тъй като това е областта на електромагнитния спектър, в която очаквахме да намерим червеното отместване на химическите индикатори“, сподели Кашикава. „Космическият телескоп Hubble Space Telescope откри няколко индикатора за химически елементи в спектъра на GN-z11.“

„Обаче дори Hubble не може да изследва ултравиолетовите емисионни линии до степента, от която се нуждаем. Затова се обърнахме към по-модерен наземен спектрограф (инструмент за анализ на емисионни линии), наречен MOSFIRE, който е монтиран на телескопа Keck I в Хавай.“
Използвайки MOSFIRE, екипът успява да наблюдава и изследва подробно емисионните линии, идващи от галактиката. Ако други наблюдения потвърдят новите открития, GN-z11 официално ще бъде обявена за най-отдалечената галактика, наблюдавана някога.
Изследването, публикувано на 14 декември 2020 г., можете да намерите тук.