Извеждането на сателит в орбита струва много пари. По-точно около 50 милиона долара. Това значително ограничава достъпа до космическата индустрия. По данни на НАСА в момента високо над главите на хората орбитират приблизително 27 000 космически отпадъци. Сателитите могат да бъдат използвани средно 25 години. След това планът е да паднат от орбита и да изгорят при връщане в атмосферата.
Намаляването на разходите и същевременно съкращаването на живота на сателитите е важно, за да може изследването и използването на космоса да остане безопасно и жизнеспособно.
За късмет група студенти и изследователи от университета Браун постигат обещаващ напредък и по двата въпроса.
Миналата година екипът успешно изстреля своя спътник от куб с размерите на един хляб (cubesat) на борда на ракета SpaceX Falcon 9. Стана на сравнително ниската производствена цена от 10 000 долара. Драстично съкратеният му живот се оценява само на пет години. Вече могат да се гордеят с успеха на мисията си, която продължава.
Нещо повече, голяма част от микроспътника е конструирана с помощта на достъпни, готови за продажба компоненти, като например популярен микропроцесор за 20 долара, захранван от 48 батерии тип АА.
SBUDNIC е игра на думи със „Спутник“, както и акроним на имената на учениците. Това вероятно е първият по рода си сателит, който е направен почти изцяло от материали, които не са специално предназначени за космически пътувания.
Групата е прикрепила 3D-принтирано платно, изработено от фолио Kapton.
То се разгръща, след като джаджата стигне орбита на около 520 километра над Земята. От началото на проследяването в края на май 2022 г. спътникът на учениците вече се е снижил до 470 километра.
Теорията и физиката на това как работи сателитът са доста добре приети. Това, което тази мисия показа, беше по-скоро как да го реализираш – как да построиш механизъм, който да го прави, и как да го направиш така, че да е лек, малък и достъпен.
Рик Флитер, доцент по инженерство в Браун.
С грандиозния успех на SBUDNIC изследователите се надяват, че прилагането на подобни дизайни за бъдещи спътници може да помогне за драстично намаляване на техния живот. По този начин ще се намали космическото безпокойство, за да се осигури по-безопасна среда за техниката и хората в космоса.
И ако 10 000 долара все още не са ви по джоба – дайте на екипа малко време.
„Тук ние отваряме тази възможност за повече хора… Не разрушаваме всички бариери, но трябва да започнем отнякъде.“, казва Флитер.