Рентгеновата обсерватория „Чандра“ на НАСА откри две огромни черни дупки, които могат да предизвикат най-силната космическа експлозия, наблюдавана някога.
През това време две групи галактики джуджета се събират. Едната двойка е на 760 милиона светлинни години от Земята, а другата – на 3,2 милиарда светлинни години. Тези двойки могат да хвърлят повече светлина върху ранното формиране на Вселената.
Как е направено откритието?
Двойките галактики са по-малки и това прави светлините им доста по-слаби. Съответно за астрономите представлява трудност да ги видят ясно. Тези галактики се състоят от звезди с обща маса 3 милиарда пъти по-голяма от Слънцето. От друга страна, Млечният път съдържа поне 300 милиарда звезди.
За да направят откритието, учените комбинират данни от различни телескопи – рентгенови резултати от „Чандра“, оптични резултати от телескопа Канада-Франция-Хавай и инфрачервени резултати от WISE.
Abell 133, една от двойките галактики, е великолепен дует, който си е спечелил прякора „Мирабилис“. Що се отнася до Abell 1758S, втората двойка, галактиките все още не са обединени по същия начин. Затова и те имат два прякора: Vinteul и Elstir. Изглежда, че тези две галактики в момента са свързани с мост от газ и звезди и все още не са се слели напълно.
Образуване на звезди и черни дупки
Чрез сравняване на галактики, сблъскващи се една с друга преди милиарди години, с такива, които съществуват днес, астрофизикът Оливия Холмс от Университета в Алабама, се задълбочава във въпросите за звездните отношения между галактическите предци, които биха могли да хвърлят повече светлина върху черните дупки и образуването на звезди.
Освен това, чрез изучаване на подобни структурирани системи във Вселената, можем да си представим как се е формирала и еволюирала нашата галактика.
Джими Ъруин от Университета в Алабама също добави, че предстоящите наблюдения ще им позволят да изучават критичните процеси за разбиране на черните дупки и галактиките сякаш са развиващи се деца.
Изследването е публикувано в The Astrophysical Journal.