fbpx
16.8 C
София

Нов сателит ще предвижда още по-добре опасни бури

Най-четени

Нов европейски сателит ще бъде изстрелян днес. Той значително ще подобри прогнозирането на внезапни и силни бури, за да може човечеството да се подготви по-добре за тях.

Ракета Ariane ще изстреля метеорологичния сателит Meteosat-12, който ще наблюдава Европа, Близкия изток и Африка. Това е първият сателит за наблюдение с нова технология, който е на стойност няколко милиарда евро. Вероятно това е най-важното космическо изстрелване за Европа тази година, тъй като технологията на повече от 20 години се подменя.

„Вземете за пример бурята, засегнала Германия, Холандия и Белгия, в която над 200 души загинаха. Тези събития са трагични“, казва Фил Евънс, генерален директор на Eumetsat, междуправителствена организация, която управлява метеорологичните сателити в Европа.

„Точните наблюдения от космоса са абсолютно необходими за осигуряване на по-добри прогнози и предупреждения при тежки метеорологични явления“, добавя той.

Европа разполага със собствен метеорологичен сателит от 1977 г. насам. Новият Meteosat-12 ще предава пълна картина на времето на всеки 10 минути – това е 5 минути по-бързо в сравнение със сега. Той ще може да вижда дори по-малките елементи в атмосферата (до 500 метра в диаметър). Със сигурност ще се повиши количеството данни, което получават национални агенции като Met Office и Meteo France.  

Едно от основните нововъведения е камера за откриване на светкавици. Агенциите смятат, че това ще помогне за „прогнозиране на момента“ (“nowcasting”) – способността да се предвидят предстоящи опасни събития. Това е така, защото една светкавица може да бъде знак за опустошителни бури, силни валежи или градушки.

„Новият инструмент Meteosat определено ще подобри прогнозата за времето“, казва Саймън Кеог от Метеорологичната служба на Великобритания. „Той ще ни помогне да се справяме много по-добре по време на буря. Трябва да знаем всяка подробност, ако ще се състоят операции с хеликоптери над Северно море, например“, допълва той пред „Би Би Си“.

Системата от ново поколение ще бъде приложена в изграждането на три сателита. През 2026 г. ще бъде пуснат втори сателит, който ще предава още по-бързо времето над Европа – на всеки 2,5 минути. Преди това, през 2024 г., е предвиден друг сателит, който ще тества температурата и влажността на атмосферата. Така Европа има гарантирано покритие до 2040 г.

Държавите-членки на Европейската космическа агенция финансират научноизследователската дейност, която е в размер на 1,4 милиарда евро. Eumetsat поема всички текущи разходи, които се очаква да бъдат 2,9 милиарда евро.

„Това е дълъг процес, изпълнен с много компромиси“, казва Пол Блайт, който ръководи разработването на Meteosat. „Някои от детекторите на сателита са разработвани в продължение на шест, седем, осем години, за да бъдат достатъчно ефективни“.

Ракетата Ariane и Meteosat-12 ще бъдат изстреляни от Гвианския космически център в 17:30 местно време.


Коментирайте статията в нашите Форуми. За да научите първи най-важното, харесайте страницата ни във Facebook, и ни последвайте в Telegram и Viber или изтеглете приложението на Kaldata.com за Android, iOS и Huawei!

Абонирай се
Извести ме за
guest

6 Коментара
стари
нови оценка
Отзиви
Всички коментари

Нови ревюта

Подобни новини