Малко звезди преминават за кратко през фаза на Wolf-Rayet, преди да избухнат.
НАСА сподели изображение от космическия телескоп Джеймс Уеб, което може да помогне на астрономите един ден да отговорят на отдавнашни въпроси за нашата вселена.
Кадърът показва WR 124, звезда, разположена в съзвездието Стрелец, приблизително на 15 000 светлинни години от Земята.
Когато телескопът Джеймс Уеб забеляза за първи път WR 124 през юни 2022 г., той засне звездата, преминаваща във фаза на Wolf-Rayet.
Според НАСА само някои масивни звезди преминават през такъв преход, преди в крайна сметка да експлодират. Тези, които го правят, са сред най-големите и светещи небесни тела в нощното небе.
В случая с WR 124 НАСА изчислява, че звездата е 30 пъти по-голяма от масата на Слънцето и досега е изхвърлила материал на стойност около 10 Слънца.
С течение на времето газът, изхвърлен от звездите през фазата Wolf-Rayet, ще се охлади и ще образува космически прах.
Космическият прах е нещо, което астрономите искат да изучават поради няколко причини:
Една от тях е, че това е материалът, който е основен градивен елемент на Вселената. Както отбелязва НАСА, той защитава сливащи се звезди, и дори може да се събере, за да образува планети.
До момента обаче няма теория, която да обяснява количеството космически прах във Вселената.
JWST (James Webb Space Telescope) може да помогне на астрономите да се справят с тази мистерия.
„Преди Уеб, прахолюбивите астрономи просто не разполагаха с достатъчно подробна информация, за да изследват въпросите за производството на прах в среди като WR 124, и дали праховите частици са достатъчно големи и изобилни, за да оцелеят при свръхновата.“
казаха от НАСА.
„Сега тези въпроси могат да бъдат изследвани с реални данни.“