
Проучване, проведено от Europlanet Society, доказва, че в миналото планетата Венера е била обитаема в продължение на три милиарда години, с климат, подобен на този на Земята. Влиянието на парниковите газове най-вероятно я е превърнало в горещия ад, който е тя днес.
Съседката ни Венера често е спрягана за близнак на Земята. И действително по отношение на размерите, двете планети са много подобни. Масите им са сходни, а разликата в радиусите им е едва 500 километра.
Атмосферата ѝ обаче е крайно неприветлива за живот, какъвто ние познаваме. Венера има атмосфера, която съдържа основно въглероден диоксид и малко количество азот.
Освен това налягането на повърхността на планетата е чудовищно – около 90 пъти по-високо от земното. То е приблизително равно на налягането в земните океани на дълбочина от един километър.

Със своите температури, достигащи 462°C, Венера рядко е обект на мисии, свързани с изследване за извънземен живот в днешно време. Поради конвективни процеси, на Венера температурата не се изменя значително между деня и нощта. Предполага се, че причината за това са интензивни вулканични изригвания, които са променили почти изцяло повърхността на планетата.
В миналото обаче се счита, че на повърхността температурата е варирала между приятните 20°C и 50°C.
Неизвестно явление или серия от такива е довела до „обгазяването“ на планетата преди 750 милиона години. Това е причинило засилен парников ефект и драстично покачване на температурите.
„Нашата хипотеза е, че климатът на планетата е бил стабилен в продължение на милиарди години“, казва доктор Майкъл Уей, един от изследователите от Института за космически изследвания Годард. „Възможно е тази глобална промяна на облика да е отговорна за трансформацията на климата от земеподобен в адски горещ и непоносим.“
Нужни са още мисии
Дълго време се е смятало, че Венера е прекалено гореща и приближена до Слънцето, за да има възможност да поддържа живот – както сега, така и в миналото. Хипотезата на доктор Уей обаче предполагам наличието на голям океан на повърхността с дълбочина 310 метра.

„Венера в момента получава почти два пъти повече слънчева радиация, в сравнение със Земята“, твърди Уей. „Въпреки това във всички сценарии, които разиграхме, се потвърждава, че планетата все пак е била в състояние да поддържа температури, позволяващи наличието на течна вода.“
Въпреки това, все още има няколко аспекта на въпроса за обитаемост на Венера, които не са изяснени. Все още не е ясно колко бързо планетата се е охладила. Също така, знае се, че условията са били подходящи за поддържането на течна вода, но не може да се каже със сигурност дали такава действително е имало.
„Нужни са още мисии, за да изследваме Венера и да съберем повече данни за историята и еволюцията ѝ“, казва Уей. „Въпреки това, моделите показват, че планетата е била обитаема и значително по-различна от това, което е тя днес.“