fbpx
20.8 C
София

Арт кампания на Грийнпийс срещу биткойн постигна обратен ефект

Най-четени

Най-новата кампания на екоактивистите от Грийнпийс срещу биткойн се състоя в изработването на произведение на изкуството, целящо да подчертае негативното въздействие от добиването на криптовалутата върху климата. Вместо това обаче арт проектът на организацията срещна широкото одобрение на „копачите“, които пожелаха да го възприемат като свой нов талисман.

На 23 март членове на Грийнпийс и артактивистът Бенджамин Вон Уонг подеха обща инициатива в подкрепа на неговата кампания озаглавена „Променете кода, а не климата“, чиято цел е консенсусният механизъм на биткойн да бъде преобразуван в модела доказателство за залог (PoS).

Самият проект е доста впечатляващ. Наречена „Черепът на Сатоши“, арт инсталацията представлява череп, висок 3,3 метра и изработен от рециклирани електронни отпадъци, чиито очи представляват логото на биткойн, осветено от яркочервени лазерни лъчи. Освен това, димящите комини, разположени върху „скулптурата“, целят да насочат вниманието на обществото към „замърсяването от използването на изкопаеми горива и въглища за копаене на биткойн“. Платките и кабелите, от които е изградена по-голямата част от структурата на черепа, символизират „милионите компютри“, използвани за валидиране на мрежови трансакции.

Кампанията на Грийнпийс обаче претърпя неочакван обрат, след като привържениците на биткойн масово изразиха своето възхищение от произведението на изкуството, като някои дори вече го възприеха като квази-талисман на крипто общността. Уил Фоксли, медиен директор на компанията за добив на криптовалути Compass Mining, определи проекта като „жесток“ и дори замени профилната си снимка в Twitter с изображение на „Черепа на Сатоши“. Съоснователят на Coin Metrics Ник Картър също използва социалната мрежа, за да възхвали произведението на Грийнпийс.

Междувременно други потребители на Twitter решиха да иронизират проекта. Според мнозина от тях димните комини на главата на черепа приличат по-скоро на ядрени охладителни кули, изпускащи водна пара, която всъщност е безвредна за околната среда.

Кампанията на Грийнпийс срещу добива на биткойн стартира преди около година, като в нея се включиха и други екоорганизации, както и съоснователя на Ripple Крис Ларсен. Нейната цел е да окаже натиск върху водещи биткойн разработчици и „копачи“ да преминат от консенсусния модел на доказателство за работа към модела на доказателство за залог, който според тях е значително по-щадящ за природата. Това условие категорично бе отхвърлено от компаниите в сектора, като според тях предприемането на подобен ход ще „срине цялата сигурност, която дава настоящият протокол“.

От Грийнпийс приемаха дарения в биткойн в продължение на седем години, между 2014 г. и май 2021 г., преди да обявят, че се отказват от тази инициатива, позовавайки се на опасното влияние на добива и трансакциите на криптовалутата върху околната среда.


Коментирайте статията в нашите Форуми. За да научите първи най-важното, харесайте страницата ни във Facebook, и ни последвайте в Telegram и Viber или изтеглете приложението на Kaldata.com за Android, iOS и Huawei!

Абонирай се
Извести ме за
guest

3 Коментара
стари
нови оценка
Отзиви
Всички коментари

Нови ревюта

Moto Razr 40 Ultra – впечатлява от пръв поглед, печели ни с практични решения

В месеците след пандемията, най-накрая пазарът на сгъваеми смартфони, както глобално, така и в България започна да набира скорост, а тази година виждаме все...

Подобни новини