Южнокорейските власти заявиха, че разполагат с доказателства, че До Куон се укрива в Сърбия. Съоснователят на Terraform Labs е обвинен във финансови измами от прокуратурата в родината си, която твърди, че той е предизвикал умишлено срива на криптовалутите TerraUSD и Luna. Нанесените парични щети са за около $40 милиарда. Властите в Сеул заявиха готовност да си сътрудничат със сръбските си колеги по задържането му.
Припомняме, че 31-годишният До Куон бе обвинен във финансова измама и нарушаване на закона за търгуване на капиталовите пазари, след като токените на собствената му компания рязко се сринаха през Май. През Септември бе издадена и международна заповед за ареста му от Интерпол. Месец по-късно от южнокорейската прокуратура заявиха, че Куон е напуснал Сингапур, където е централата на Terraform Labs, с полет за Дубай, откъдето пък е отпътувал към неизвестна страна.
„Червената бюлетина“, издадена от Интерпол, изисква от правоохранителните органи във всяка страна по света да открият и временно арестуват издирваното лице до издаване на разрешение за екстрадиция. Макар Южна Корея и Сърбия да нямат подписано споразумение за екстрадиране на бегълци от закона, двете държави неколкократно са си съдействали по подобни случаи в миналото, позовавайки се на Европейската конвенция за екстрадиция.
Самият До Куон отрече по-рано през годината твърденията, че се укрива или бяга от закона, но и не разкри местонахождението си. Той използва профила си в Twitter, за да заяви готовност да сътрудничи на всяка правителствена агенция, която потърси контакт с него и допълни, че няма какво да крие. Освен Куон, прокуратурата издирва още петима души, чиито имена не се назовават, но се знае, че са свързани с умишления колапс на така наречените стейбълкойни (stablecoins) Terra и Luna.
Стейбълкойните, по своята същност, са проектирани да имат сравнително фиксирана стойност и обикновено са обезпечени с реална стока или валута. Шокиращо за мнозина, токенът Terra се срина почти до нула по време на масовото свиване на крипто пазара тази година. Най-високата стойност, която токенът достигна бе $116 през Април, а днес се търгува за по-малко от $0,0002!
Според анализ, направен от експертите на Elliptic, общите загуби на инвестиралите в Terra от цял свят, възлизат на около $42 милиарда. Голяма част от крипто ентусиастите изгубиха спестяванията си заради срива, което накара прокуратурата в Южна Корея да проведе разследване по случая.
Срутването на Terra предизвика поредица от кризи на крипто борсите, като много от тях вече обявиха фалит, а идеята за децентрализирана валутна система е подложена на все по-ожесточени критики. Това принуди различни правителства по света да създадат законови рамки за регулиране на крипто индустрията.