Според съобщение от Европейската полицейска служба, известна като Европол, на 15 март агенцията е провела акция срещу крипто миксера ChipMixer по подозрения за участие в дейности по изпиране на пари. Общите конфискувани активи по време на операцията включват 1909,4 биткойна от извършени 55 трансакции, възлизащи на 44,2 милиона евро (46 милиона долара). През ноември 2022 г. DeFi aнализаторът ZachXBT твърдеше, че хакерът, извършил атаката срещу несъществуващата вече крипто борса FTX, е изпрал 360 BTC (5,9 милиона долара) именно с помощта на ChipMixer. Общата стойност на откраднатите тогава средства възлиза на 372 милиона долара.
Освен това уебсайтът на ChipMixer беше свален, след като властите са иззели и четири сървъра, хостващи платформата. От Европол твърдят, че от 2017 г., откакто съществува приложението, чрез него са изпрани над 2,73 милиарда евро. Според служители на агенцията:
„ChipMixer, нелицензиран миксер за криптовалути, създаден в средата на 2017 г., е бил специализиран за смесването или заличаването на следи, свързани с нелегално придобити виртуални активи и валути. Софтуерът на ChipMixer блокира следите на средствата, оставени в блокчейна, което го прави привлекателен за киберпрестъпниците, които искат да изперат незаконни приходи от престъпни дейности.“
Разследването и последвалата акция са били координирани съвместно от Белгийската федерална полиция, Федералната служба на криминалната полиция на Германия, Централното бюро за киберпрестъпления на Полша, кантоналната полиция на Цюрих, Швейцария. В операцията са участвали и представители на правоприлагащите органи на САЩ – Федералното бюро за разследване, Министерството на вътрешната сигурност и Министерство на правосъдието. Посочва се, че „голяма част от изпраните пари са използвани за финансиране на дейности в тъмната мрежа, групи за извършване на рансъмуер атаки и кражби на крипто активи, трафик на незаконни стоки, набавяне на материали, съдържащи кадри от сексуална експлоатация на деца и други“. Депозираните средства в ChipMixer са били превръщани в „чипове“ или малки токени с еквивалентна стойност, които след това са смесени заедно, за да направят първоначалния им произход неизвестен:
„Познати киберпрестъпници и хакерски организации, използващи рансъмуер, като Zeppelin, SunCrypt, Mamba, Dharma или Lockbit, също са прибягвали до тази услуга за изпиране на средства, придобити от платени откупи. Властите също така разследват възможността някои от крипто активите, откраднати след фалита на голяма крипто борса през 2022 г., да са били изпрани чрез ChipMixer.“
Координацията и обмена на информация между националните органи по време на операцията са били осъществявани от Европол. От агенцията също така са „подкрепили разследването чрез извършване на оперативни и съдебномедицински анализи и чрез проследяване на крипто трансакции“, въз основа на събраните данни от извършени предишни киберпрестъпления и по вече образувани наказателни дела срещу лица от и извън ЕС.