fbpx
8.8 C
София

Иран и Русия се подготвят да създадат обща криптовалута, обезпечена със злато

Най-четени

Централната банка на Иран ще си сътрудничи с руското правителство за съвместно издаване на нова криптовалута, обезпечена със злато. Според руската информационна агенция Ведомости ислямската република и Русия вече работят по създаването на „токен на региона на Персийския залив“, който да служи като метод на плащане във външната търговия. Александър Бражников, изпълнителен директор на Руската асоциация на крипто индустрията и блокчейн технологиите, заяви, че се предвижда токенът да бъде издаден под формата на стейбълкойн.

Целта на проекта е да бъдат разкрити още повече възможности за осъществяване на международни трансакции, които да бъдат алтернатива на фиатни валути като щатския долар, руската рубла или иранския риал. С потенциалната нова криптовалута ще се оперира в специална икономическа зона в Астрахан, където Русия започна да приема ирански товарни пратки.

Руският депутат Антон Ткачов, член на Комисията по информационна политика, информационни технологии и комуникации, подчерта, че съвместен проект за създаване на стейбълкойн ще бъде възможен само след като пазарът за цифрови активи бъде напълно регулиран в Русия. След множество отлагания, руската долна камара на парламента отново обеща, че ще започне да регулира крипто трансакциите през 2023 г.

През август 2022 г. Министерството на промишлеността, мините и търговията на Иран одобри използването на криптовалути като платежно средство за внос на стоки в страната, на фона на продължаващите международни търговски санкции срещу страната. Местното правителство заяви, че новите мерки ще помогнат на ислямската република да заобиколи повечето от глобалните пазарни ограничения. Впоследствие Иран направи първата си международна поръчка за внос на стоки, платена с криптовалута на стойност 10 милиона долара.

Банката на Русия, която многократно се е обявявала против използването на криптовалути като метод на плащане в страната, се съгласи да разреши въвеждането на подобен метод за разплащане, когато се отнася за външната търговия, също за да смекчи въздействието на международните санкции. Регулаторът обаче никога не е конкретизирал кои точно криптовалути ще се използват за такива трансакции. Припомняме, че през декември миналата година ръководството на най-голямата руска банка Сбербанк съобщи за пускането на първата емисия обезпечени със злато цифрови финансови активи (ЦФА), определени като „алтернатива на традиционните инвестиции, на фона на случващата се в много региони по света дедоларизация“.

Към момента и в двете страни действа забрана за гражданите да използват криптовалути като Bitcoin и стабилни монети като Tether (USDT) за плащания. В същото време Иран и Русия обявяват, че ще работят активно за приемане на крипто като инструмент за външна търговия.


Коментирайте статията в нашите Форуми. За да научите първи най-важното, харесайте страницата ни във Facebook, и ни последвайте в Telegram и Viber или изтеглете приложението на Kaldata.com за Android, iOS и Huawei!

Абонирай се
Извести ме за
guest

4 Коментара
стари
нови оценка
Отзиви
Всички коментари

Нови ревюта

Подобни новини