Адвокатът и независим експерт Шобал Пилай (Shobal Pillay), който беше назначен от съда за проверка на дейността на криптовалутната компания Celsius, която през юли миналата година обявила фалит, каза, че ръководството на компанията е подвело инвеститорите още от самото начало.
„Бизнес моделът, който Celsius провъзгласи в самото начало и продаде на клиентите си, не отговаряше на бизнеса, който компанията реално управляваше“ – цитира докладът експерта на The Register. Според г-жа Пили, компанията не е изпълнила обещанието си за прозрачност от самото начало. Така Celsius не е успял при първичното предлагане (ICO) на собствената криптовалута CEL да получи обещаната на инвеститорите печалба в размер на $50 милиона. Ръководството на компанията е обсъдило дали да информира общността за истинските резултати от ICO и е било взето решение да не прави това от страх да не „разочарова“ общността.
Celsius стартира като кредитна платформа, в която инвеститорите печелят дял от лихвите по издадените заеми. Сериозни проблеми в нейната работа бяха разкрити през юни миналата година, когато беше спряно тегленето на средства. В продължение на две години, след първоначалното предлагане на токените CEL през 2018 г., компанията беше активно ангажирана с обратното изкупуване на собствената си криптовалута, за да подкрепи цената ѝ и скри факта, че по-голямата част от пазара е в самия Celsius. Компанията никога не е изкарвала достатъчно пари от своята криптовалута, за да плаща лихви на собствените си клиенти, се казва в доклада, и в резултат на това са използвани собствените им депозити в биткойни и Ethereum – това е класически модел на финансова пирамида.
Celsius окончателно стана финансова пирамида през 2021 г., когато биткойн и Ethereum показаха активен растеж, а компанията просто нямаше възможност да плати на инвеститорите полагащите им се CEL токени, казва бивш служител на компанията през юли миналата година, когато беше обявена в несъстоятелност. Съгласно одобрения план, на инвеститорите с дял над установения праг ще бъдат изплатени средства под формата на цифрови активи AST (Asset Share Token) в размер, „отразяващ техните инвестиции“. Всички останали, чийто общ дял е от 60% до 70%, ще получат еднократни плащания – те няма да могат да покрият дълга, но ще го компенсират в „значителна“ степен.