Нова разновидност на коронавируса намерена в Южна Африка, предизвиква много по-големи опасения от мутацията открита във Великобритания, заяви Мат Ханкок, министър на здравеопазването във Великобритания. Властите на страната прекратиха да приемат полетите от ЮАР, а създателите на ваксини признават, че не са уверени дали техните лекарствени препарати ще се справят с новия щам.
По време на предаването „Днес“ на BBC, министърът на здравеопазването на Великобритания Мат Ханкок каза:
„Изключително много съм обезпокоен от южноафриканския вариант на новия коронавирус. Това е и причината да вземем тези мерки за спиране на всички полети от Южна Африка. Това е много, много съществен проблем… И е много по-сериозен от новия британски вариант на коронавируса“
Във Великобритания новата мутация на SARS-CoV-2 бе открита в Кент – югоизточната част на Англия през месец декември миналата година. Медицинските експерти отбелязват, че тази разновидност на коронавируса се разпространява със 70% по-бързо, но не е по-смъртоносна. Въпреки това болниците във Великобритания вече са претоварени и за да не се допусне цялостно претоварване на системата за здравеопазване от нарасналия поток болни, премиерът на страната Борис Джонсън взе решение за въвеждане на трети локдаун от пети януари тази година. От днес се затварят всички училища, ресторанти, обществени места и други. Излизането от вкъщи от 6 януари нататък е забранено освен при крайна необходимост.
В Южна Африка вече са официално регистрирани над 1,1 милиона случаи заразени от коронавируса и почти 30 хиляди починали от COVID-19. Новият щам за съществуването на който стана известно на 18 декември миналата година, получи името 501Y.V2. Той се оказа доминиращ в редица провинции на ЮАР, и бързо взе превес над другите щамове.
Според СЗО, няма причини да се съмняваме, че сега съществуващите ваксини ще са ефикасни срещу британския вариант на коронавируса. Но според доктор Джон Бел от Оксфордския университет, южноафриканският вариант предизвиква голямо безпокойство в това отмошение.
„По принцип има много мутации на новия коронавирус, които не се различават особено много помежду си. Но южноафриканският щам значително се различава по структурата на протеина във вид на шип“.
Това е и причината той да не е уверен, дали наистина ваксините на Pfizer/BioNTeh и Оксфорд/AstraZeneca ще се справят с подобни мутации и ще могат да осигурят защитата на хората.
Самите специалисти на оксфордския университет засега не знаят какво ще е въздействието на техния лекарствен препарат срещу южноафриканската разновидност на коронавируса. Но те са убедени, че при необходимост ще могат да адаптират своята ваксина.
Специалистите на AstraZeneca и техните колеги вече разработват нов лекарствен препарат, даващ мигновен имунитет към коронавируса на пациентите в реанимациите и в старческите домове, както и на хората които контактуват със заразените пациенти. Една инжекция от този нов лекарствен препарат осигурява защитата в продължение на от 6 до 12 месеца.