fbpx
5.8 C
София

НАСА възнамерява да използва кратер на обратната страна на Луната за инсталиране на гигантски телескоп

Най-четени

Даниел Десподов
Даниел Десподовhttps://www.kaldata.com/
Новинар. Увличам се от съвременни технологии, информационна безопасност, спорт, наука и изкуствен интелект.

НАСА одобри идеята за изграждането на огромен радиотелескоп в кратер на обратната страна на Луната. Проектът е в съвсем начална фаза и е част от програмата „Иновативни напредничави технологии на НАСА“ (NIAC). В рамките на тази програма ще се осъществява финансирането на нови технологични идеи, предложени от американските специалисти и изследователи и компании.

Проектът LCRT бе предложен от Лабораторията за реактивно движение на НАСА. Изграждането на този радиотелескоп ще се осъществява чрез роботизирана техника на обратната страна на Луната. Предвижда се поставянето на метална мрежа по стените на кратера, която ще играе ролата на рефлектор. Целта на мисията е търсенето на планети от земен тип.

Роботизираните роувъри трябва да разпънат метална мрежа по стените на кратера, диаметърът на който е около 1 км. Приемникът ще бъде поставен в центъра и навярно ще бъде подвижен, като при телескопа Аресибо.

„Радиотелескопът LCRT с диаметър един километър ще стане най-големият телескоп с пълна апертура в Слънчевата система“ – се казва в описанието на проекта.

Преимуществата на тази идея са ясни. Естественият спътник на Земята ще изолира лунния телескоп от радио шумовете на Земята, от земните сателити и от радиационния шум на Слънцето.

Лунният радиотелескоп LCRT е част от програмата NIAC на НАСА в рамките на която космическата агенция на САЩ дава $7 милиона. Всичко е още в съвсем начален етап и може да са необходими десетилетия разработване.


Коментирайте статията в нашите Форуми. За да научите първи най-важното, харесайте страницата ни във Facebook, и ни последвайте в Telegram и Viber или изтеглете приложението на Kaldata.com за Android, iOS и Huawei!

Абонирай се
Извести ме за
guest

2 Коментара
стари
нови оценка
Отзиви
Всички коментари

Нови ревюта

Подобни новини