
През 2002 г. китайските власти задържаха Уанг Сяонинг (Wang Xiaoning), инженер работещ за военната индустрия в Китай по обвинение в „подстрекателство към държавна измяна“.
През 2000-та и 2001-та година, Уонг публикува електронни журнали в група в Yahoo!, в които призовава за демократични реформи и край на еднопартийната система в Китай. През 2002, властите задържат Уонг след като от Yahoo им оказват съдействие с предоставянето на информация посредством, която те установяват самоличността му. На следващата година Уонг е осъден за извършването на подривна дейност и осъден на 10 години затвор. Той беше освободен на 31-ви август 2012 г.
Разкриването на самоличността му едва ли е щяло да стане без съдействието на хонконгския офис на Yahoo. Въпросният случай породи критика от много правозащитни организации и отделни институции, както в САЩ, така и в Европа. Според Агенция „Франс Прес“ (AFP) от компанията не са били наясно с последствията от предаването на конфиденциалната информация върху Уанг и близките му, а така също и разкриването на самоличността на един журналист – Ши Тао – който има сходна съдба с тази на Уанг (затворен през 2005 г.).
Двата случая попадат в полезрението на неправителствената организация „Световна организация за човешките права“ (World Organization for Human Rights), която завежда дело срещу Yahoo в САЩ, в което представя, освен Уанг и Ши, и други политически критици на властта в Китай.
През 2007 година Yahoo постигат споразумение и се извиняват на семействата, като им изплащат неназована сума пари.
Цялостното поведение на компанията в случая обаче повдигна въпросите около това доколко трябва да се съгласяват големите корпорации с нареждания и съвети дадени от потиснически режими. Критиците на компанията нарекоха случаите с разкриването на самоличността на дисидентите „представителни за политиката на компанията“ и „нейният най-голям пиар кошмар“.
Съпругата на Уанг заяви, че той се намира в „отлично здраве и добро настроение на духа“, но засега няма да може да даде изявление пред пресата. AFP съобщава, че Уанг е под наблюдение от властите и е със снети политически права за период от две години.
Не е съвсем ясно дали недаването на интервю е по негово желание или по „съвет“ на китайските власти.