Хиперкинетичното разстройство с нарушение на вниманието (ХРНВ; на английски: attention deficit hyperactivity disorder, ADHD) е заболяване, което изразява импулсивност, хиперактивност и неспособност за самоконтрол и концентрация. Въпреки че то е едно от най-често срещаните заболявания при деца и възрастни, диагностицирането му не е лесна задача за лекарите. Симптомите на ХРНВ обикновено са причина за грешна диагноза или остават недиагностицирани, особено при млади момичета и жени.
Чрез ново проучване учени откриват, че ядрено-магнитният резонанс може да хвърли повече светлина върху диагностицирането на заболяването. Екип от трима изследователи от Yale School of Medicine анализира резултати от ЯМР на 7805 деца, намиращи се в САЩ. Те успяват да идентифицират биомаркери на ХРНВ, които биха могли да диагностицират неврологичното състояние.
Използвайки методи за анализ, учените успяват да изследват в дълбочина размера на мозъка, бялото вещество, както и мозъчната повърхност на децата със синдром на дефицит на вниманието и хиперактивност.
Екипът установява, че за разлика от децата, които нямат ХРНВ, при диагностицираните има необичайна връзка между мозъчните мрежи, които са отговорни за паметта и слуха. Резултатите на деца със синдрома показват и че мозъчната им кора е изтъняла микроскопично и има значителни промени в бялото вещество в челния дял на мозъка.
„Челният дял на мозъка контролира импулсивността и концентрацията – двата ключови симптома на ХРНВ“, казва Лин в прессъобщение.
Освен това, той добавя, че данните от ЯМР са надеждни и способни да диагностицират деца със синдром на дефицит на вниманието и хиперактивност.
„Нашето проучване подчертава, че ХРНВ е неврологично разстройство, а не просто някакъв поведенчески синдром“, добавя Лин. „Понякога, когато не може да се постави сигурна диагноза, ядрено-магнитният резонанс би помогнал за по-лесно диагностициране“.