Преди 20 години всичко в мобилните комуникации у нас в България се промени. На пазара се появи вторият GSM оператор и с това започна истинският подем на този вид технологии в страната ни. Конкуренцията се засили и услугите станаха по-достъпни. Дори мнозина от вас да не помнят добре периода, началото на хилядолетието даде много емоции за всички, обичащи технологиите. Част от тях засегнахме в първата статия от поредицата ни, но днес продължаваме историята на Теленор, който тази година на 17 септември отбеляза своя 20-и рожден ден.
В първите години от своето съществуване, освен с налагането на редица нови услуги на пазара, едно от най-впечатляващите неща в развитието на новия оператор е бързият растеж, който бе демонстриран. Благодарение на големите инвестиции, само 5 години след старта, през 2006 година Globul, както се казваше мобилният оператор тогава, вече има над 3 милиона потребители и впечатляващите 99.8% покритие на населението и 97.2% покритие на територията на страната.
В този момент 3G мрежата вече работи, Facebook става все по-популярен, в YouTube вече има няколко десетки видеа, а на Световното първенство по футбол в Германия световен шампион става отбора на Италия.
На 1 януари 2007 година България се събуди различна. Страната ни вече бе член на ЕС, а следващите 365 дни са едни от най-успешните за втория мобилен оператор у нас. Само за 12 месеца абонатите на телекома стават почти 4 милиона, тъй като все повече клиенти избират именно неговата мрежа.
Мнозина са и клиентите, които за първи път се сдобиват с мобилен телефон, именно в мрежата на оператора и имат номер, започващ с 098
През 2007 г. пазарният дял на компанията вече е 39%, а не малка част от бизнеса в България също предпочита Globul. Това е една от причините в края на годината компанията да предложи Globul Office Zone – първата интегрирана телефонна услуга за мобилна и фиксирана комуникация в България. Същата година това е и първият мобилен оператор в България, който предлага изпращане на МMS в чужбина.
Globul дава възможност на всички потребители, сдобили се с някои от новите и мощни за времето си смартфони, да използват пълния им капацитет в мрежата, която го позволява. Годината ще остане като момента, в който се появява първият iPhone. Все още той е далеч от възможностите на смартфоните днес и по-скоро прилича на музикален плеър с цветен екран. Не случайно малко след него на пазара се появява и iPod Touch, който е почти същия. Разликата спрямо днес е, че смартфонът няма възможност за лесно инсталиране на приложения. Същата година се появява и операционната система Android, въпреки че в началото няма устройства, работещи с нея.
На пазара обаче започват да се появяват много интересни модели, които с носталгия помним и до днес
Nokia е във вихъра си и почти всеки месец представя устройства. Освен популярната N серия, финландската компания въвежда интересни апарати като 8600 Luna, 7900 и такива в традиционно силната 6-а серия. Но на пазара има все повече играчи.
LG предлага в България цял куп нови интересни модели, от които няма как да не помним LG Viewty. Samsung и Sony Ericsson също печелят не малко от потребителите, като точно по това време се възражда и Walkman на Sony, но чрез мобилните телефони от W серията на японско-шведската компания.
Това е и годината в която компанията за отдаване на DVD под наем Netflix стартира абонамента услуга за онлайн стрийнинг на видео – разбира се – все още не от мобилен телефон. Amazon пък представя Kindle и обявява, че това ще е бъдещето на книгите.
Следващата година отново е динамична за Globul. В компанията залагат на растежа на всички показатели и за година увеличават клиентската си база, убедително надхвърляйки 4 милиона клиенти
Същата година мобилният оператор стартира и нещо пилотно за България – предплатената услуга с марка Frog. Смартфоните през тази година са още по-интересни и се възползват максимално от бързата за времето си 3G мрежа. LG представа много популярния в България Renoir, а HTC показва на пазара първия смартфон с Android.
Nokia все още залага на Symbian, което след време ще предначертае бъдещето на компанията, но продължава да има много интересни и успешни модели във всичките си серии. И във времена, в които светът се променя все по-рязко, а Фидел Кастро се оттегля от поста Президент на Куба, след като близо 50 години изпълнява тази длъжност, на технологичния небосклон изгрява iPhone 3G – първият смартфон на Apple с магазина за приложения App Store.
В края на 2008 в Швеция стартира и още една услуга, която днес ползваме основно на мобилен телефон-Spotify, годината ще остане в историята и с това, че в CERN до Женева започва работа големият адронен ускорител.
През 2009 вече все по-често се чува и използва мобилния интернет и затова състезанието в покритието се пренася в полето на мрежите, които предават данни
През тази година Globul постига 80% покритие на населението с UMTS мрежа, която за тогава дава отлични скорости на клиентите, желаещи стабилна и бърза интернет връзка. Това става точно на време, тъй като през тази година Globul пръв предлага iPhone 3G на пазара, който дори се предлага с предплатената карта b-connect.
Той именно дава голямата променя на целия пазар на смартфоните и заедно с 3GS е една от най-желаните покупки за всички, които още тогава усещат как ще се развие живота ни. На пазара започват да се появяват и не малко устройства с Android, но в началото той е доста по-малко популярен. Фокусът на телекома отново е върху клиентите и компанията позиционира нов имидж на пазара със слогана „Нашият свят си ти”. Пазарният дял вече е 36,6 %, а увеличението на клиентите се забелязва основни при тези с програми на абонаментни програми – 2,1 милиона души. Годината е много тъжна за музикалните фенове, тъй като през лятото от този свят си отива Майкъл Джаксън, но това е едно от първите големи събития, което хората проследяват и от което споделят чувствата и мненията си чрез социалните мрежи
През 2010 Globul отново предлага нещо за първи път в България
Представена е услугата „Мобилен портфейл”, която дава възможност за достъп до банкови услуги, плащане на сметки и покупка на стоки и услуги през мобилен телефон. Телекомът разширява 3G мрежата си с допълнителен честотен спектър.
Смартфоните, базирани на Android, на пазара вече са доста. HTC, който до тогава използва основно Windows Mobile, поглежда към новата операционна система на Google и пуска на пазара някои от най-запомнящи се подобни модели като Desire HD, Wildfire и Evo 4G.
Sony Ericsson предлага няколко Xperia модели още тогава, а през тази година стартират и Nexus моделите на Google, които се опитват да вървят по стъпките на Apple. Смартфоните на Samsung за първи път набират по-голяма популярност с новия тогава модел Galaxy S, предлаган от Globul. Той дава началото на цялата фамилия флагмани на компанията, която е популярна и в наши дни.
Същата година Globul предлага ексклузивно iPhone 4 за България. 2009 г. ще е и тази, която остава в историята за първия iPad на Apple, а услугата за споделяне на снимки Instagram също се появява тогава. На първо време тя е специално предназначена именно за iOS, а версията за Android излиза година и половина по-късно. През пролетта на 2012 Facebook купува компанията за около 1 милиард долара.
2011 година е ключова за оператора и в историята ще остане с много отличия за телекома
Globul отбеляза десетата си годишнина със специални събития в пет града в страната. Компанията първа предлага гаранция за качество на услугите си с предложението WELCOME GUARANTEE.
Същевременно годината е много силна за Android смартфоните, най-вече в лицето на HTC, които пускат на пазара десетки модели. От това време има много популярни апарати, които мнозина пазят с носталгия и до днес – Wildfire S, Titan, Desire S и ChaCha. Samsung лансират своя Galaxy S II , който запознава мнозина за първи път с операционната система на Google, но Apple феновете разбира се залагат на iPhone 4S.
Стартирана е една от първите услуги, които предлагат предлага евтин и удобен достъп до социални мрежи, чат и електронна поща чрез мобилен интернет – WAZ’UP, като за кратко тя събира 25 000 клиенти.
През 2011 Globul публикува първия български доклад по корпоративна отговорност, изготвен съгласно стандартите на Глобалната инициатива за отчетност (GRI), a услугата Globul Garant, която предлага покритие на месечните сметки към оператора в случай на неблагоприятни житейски ситуации, отбеляза над 60,000 абонати. Любопитна подробност е, че мобилният оператор стана един от първите собственици на 100% електрически автомобил в България – Peugeot iOn.
В следващия материал ще продължим историческата равносметка, която включва и голямата промяна – Globul става Telenor. Динамичните времена за оператора тепърва предстоят и в технологичната история се случват не малко важни събития като отпадането на роуминга в ЕС, въвеждането на нови по-ниски цени за разговори и разбира се – много повече мобилен интернет.