Baidu, която често е наричана „китайският Google“ и има собствена търсачка в Азия, планира да пусне чатбот с изкуствен интелект, подобен на бота ChatGPT на OpenAI, който стана популярен в цял свят. Според източник на Bloomberg, „запознат с въпроса“, новият проект може да дебютира още през март.
Първоначално Baidu ще интегрира бота в основните си услуги за търсене. Инструментът, който все още няма дори име, ще позволи на потребителите да получават отговори в „разговорна“ форма – подобно на начина, по който работи ChatGPT. По данни на Bloomberg акциите на компанията са поскъпнали с 5,8% след появата на новината. Китайският разработчик вече е похарчил милиарди долари за изследвания в областта на изкуствения интелект. Основата на системата, подобна на ChatGPT, ще бъде системата Ernie – широкомащабен модел за машинно обучение, който се тренира от няколко години. Самата Baidu не е коментирала констатациите на източниците.
Известно е, че инструментът за изкуствен интелект ChatGPT стана изключително популярен скоро след публичния си дебют през ноември миналата година и в рамките на няколко дни след премиерата достигна до повече от един милион потребители. Фирми като Microsoft инвестират сериозно в решението с акцент върху приложенията, включително търсачката Bing.
Baidu, Alibaba Group Holding Ltd, Tencent Holdings Ltd и ByteDance Ltd контролират по-голямата част от интернет в Китай. Baidu се опитва да възстанови влиянието си в ерата на мобилните устройства, след като сериозно отстъпи на конкурентите си в различни области като мобилна реклама, видео съдържание и социални медии. Освен изследвания в областта на изкуствения интелект, гигантът в областта на търсенето разработва и технология за автономно шофиране.
Още през декември ръководителят на компанията Робин Ли (Robin Li) във вътрешнокорпоративна дискусия призова да се потърси лидерство в тази област. Но той подчерта, че комерсиализацията на генеративния ИИ чрез превръщането му в продукт, от който „всеки се нуждае“, може да се окаже трудна задача.
Разбира се, ChatGPT вече привлече вниманието на китайските интернет потребители, които въпреки някои ограничения за използване на мрежата в КНР вече споделят снимки на забавни разговори с разработен в чужбина изкуствен интелект. Освен от Baidu, моделите на генеративен изкуствен интелект се проучват и от много китайски стартиращи предприятия – те вече са набрали средства от известни инвеститори като Sequoia и Sinovation Ventures.