Учени от Станфорд поставиха нов рекорд в работата на интерфейса мозък-компютър (BCI), като постигнаха много висока скорост на декодиране на речта.
Компютърната система, която записва пиковата активност на масиви от интракортикални микроелектроди, дава възможност на доброволен участник в изследването, който вече не може да говори ясно поради амиотрофична латерална склероза, да може да използва речник от 50 думи с процент на грешката 9,1% и речник от 125 000 думи с процент на грешките 23,8%. Рекордът е в това, че скоростта на декодиране на речта достига 62 думи в минута, което е не само бързо, но цели 3,4 пъти по-бързо от предишния рекорд за какъвто и да е вид BCI. За сравнение, средната скорост на естествения разговор е около 160 думи в минута. Това е значително постижение в областта на връзката между човека и компютъра.
Учените отбелязват, че използването на подготвения нов значително подобрен езиков модел ще намали процента на грешките до 17,4% за речника от 125 000 думи, а някои нови алгоритмични методи могат да дадат възможност този процент да спадне до 11,8%. Това е абсолютен рекорд в сферата на интерфейса мозък-компютър.
Да добавим, че публикуваната научна статия все още не е проверена от други учени и засега не е рецензирана.