Учените от университета в Северна Каролина разработиха прост и изящен метод за промяна в широки граници на повърхностното напрежение на капки течен метал, като по този начин става възможна промяна на тяхната форма. Използвана е сплав от 75% галий и 25% индий с температура на топене едва 15,5 градуса по Целзий.

Капка от тази сплав, поставена в електролит, има сферична форма, понеже повърхностното напрежение е голямо. Но ако на метала се подаде напрежение само от около +1 V, на повърхността на метала се образува много тънък оксиден слой, който намалява повърхностното напрежение 250 пъти – практически до нула. Под въздействието на земното привличане, капката мигновено се превръща в плосък слой. Възможно е регулиране на повърхностното напрежение чрез промяна на волтажа. Интересно е, че този процес е напълно обратим – ако се подаде обратно напрежение, оксидният слой се разрушава и капката възстановява предишната си форма.
Чрез промяна на волтажа може да се управлява формата на капката в разтвора, да се застави металът да тече по тънки капиляри и да включва и изключва електрически вериги. Технологията може да се използва при микроелектронните устройства, за изработването на специализирани миниатюрни антени, които лесно се настройват.
Технологията е много удачна за създаване триизмерни принтери, които могат да създават обекти от течен метал при стайна температура, които след това се втвърдяват, благодарение на оксидния слой.