Австралийски специалисти представиха прототип на система, която превръща старите дизелови двигатели в почти напълно водородни. По този начин не само почти до нулата се намаляват емисиите от въглероден диоксид, но и производителността на двигателя нараства с 26%.
Новата технология за модернизиране на дизеловите двигатели запазва дизеловата система на впръскване, но и допълнително добавя в цилиндъра нова система за инжектиране на водород, както и независима система за регулиране момента на впръскването на двата вида гориво. Не е необходимо използването на високо пречистен водород, а благодарение на новия метод за инжектирането на водород, в цилиндъра се създават области с висока и ниска концентрация, които намаляват количествата емисии от азотен оксид.
В крайна сметка изхвърлянето на въглероден диоксид намалява с 85%, като при работата на модифицирания двигател 90% от горивото са водород. Това е съществена крачка към пълната декарбонизация на транспорта, особено на товарния транспорт.
Разбира се, всичко зависи от достъпността на водород, който в повечето региони засега е недостатъчен. Но според New Atlas, не бива да разчитаме единствено на литиевите акумулаторни батерии. Запасите от литий започнаха да намаляват точно когато много правителства решиха да ускорят постепенното премахване на изкопаемите горива и сега неговата цена нарасна твърде много.
Австралийските специалисти допълват, че търговският продукт за преобразуването на дизеловите двигатели във водородни ще излезе на пазара след около 2 години.