Учени от Дъблин официално предложиха хипотезата, че в своята работа нашият мозък използва квантови процеси и квантови изчисления. Това е един от вариантите за обясняване на феномена на съзнанието, което науката засега не може да го разбере, опише и да го интегрира в съвременните алгоритми с елементи на изкуствен интелект. Тази хипотеза може да обясни способността на човешкия мозък значително да изпреварва възможностите на традиционните компютри, когато става дума за приемане на решения в съвършено нова и непозната ситуация, при справянето с процеси, за които не е предварително подготвен, както и начина, по който се обучава. Вече има компютърни системи с невронни мрежи с много голям брой електронни неврони, но те са все още много далече от разбирането на света, а създаването на изкуствен интелект със съзнание явно няма да стане много скоро.
Научната работа под ръководството на доктор Кристиан Керскенс, водещ физик в института по невробиология в TCIN бе публикувана в Journal of Physics Communications.
При проведените експерименти учените са измервали спиновете на протоните в мозъчна течност, което е осъществено с помощта на модифицирани апарати за ядрен магнитен резонанс. Открити са заплетени спинове на протоните от мозъчната течност и мозъчната тъкан. Това изглежда е първата стъпка към едно съвсем ново разбиране на работата на човешкия мозък и на съзнанието.