Екип специалисти от Бостънксия университет създаде нов алгоритъм, даващ възможност за защита на публикуваните в Глобалната мрежа снимки и видеа от манипулации.
Сравнително новата технология за създаване на дийпфейк позволява с помощта на съвременна невронна мрежа да се симулират движеният и речта на хората в техните снимки, клипове и видеа. Разбирайки че започналото масово разпространение на тази технология може да доведе до сериозни последици, американските специалисти разработиха алгоритъм, защитаващ публикуваните в интернет изображения от използването им като база за създаване на дийпфейк. Алгоритъмът работи с изображенията на всякакви хора.
Алгоритъмът вмъква в снимката или видеото невидим филтър и когато някой се опита да използва невронна мрежа за манипулация с тези файлове, то те или остават неизменни, или тотално се променят. Вграденият филтър показва пикселите по такъв начин, че след преобразуването от страна на невронната мрежа изображението става неузнаваемо и непригодно за дийпфейкове.
Ръководителят на екипа специалисти Натаниел Руиз сподели, че идеята за създаването на този алгоритъм му е хрумнала след като го е заинтригувало изключително бързото разпространение на технологиите за създаване на дийпфейкове.
Създателите на новия алгоритъм направиха общодостъпни както описанието на самата технология на разработката, така и на нейния код. Публикувано бе и видео, подробно показващо работата на филтъра.