Учените считат, че до края на десетилетието ваксината срещу рака ще стане широко достъпна. Това е станало възможно благодарение на извършените пробиви в създаването на mRNA ваксините срещу COVID-19.
Според Угур Шахин, основателят на биотехнологичната компания BioNTech, ваксината срещу раковите болести трябва да стане достъпна до края на това или началото на следващото десетилетие.
„Ваксината срещу рак ще се базира на пробивите, направени от учените при разработването на ваксините срещу COVID-19“, отбелязва Шахин.
BioNTech си партнира с Pfizer, за да бъде една от първите, които са създали иРНК ваксина срещу COVID-19. Пандемията от COVID-19 значително ускори развитието и тестването на mRNA технологиите. Сега учените са уверени, че новата ваксина ще научи тялото да разпознава и атакува рака с помощта на иРНК. Предвижда се след операция, на пациентите да се поставят персонализирани ваксини, които предизвикват имунен отговор срещу раковите клетки.
„Т-клетките ще се насочат към останалите туморни клетки и ще действат до пълното им унищожаване“, добавят авторите на новото медицинско изледване.
Въпреки че засега учените правят само предположения, според тях, необходимата научна основа за създаване на персонализиран противораков подход вече е разработена. Нещо повече, през лятото на миналата година BioNTech съобщи, че е започнала втората фаза на клиничните изследвания на mRNA ваксина срещу рака.