Telegram си спечели репутацията на по-безопасна алтернатива на WhatsApp или Messenger, особено когато се съпоставят с месинджъра Signal, отличаващ се с повишена защита на данните. Основателят и главен изпълнителен директор на Signal Мокси Марлинспайк не е съгласен, казвайки, че репутацията на Telegram, от гледна точка на киберсигурността, е силно преувеличена.
Марлинспайк твърди, че съобщенията, изпратени чрез Telegram, се съхраняват на сървърите на компанията в оригиналната си форма или във вид на обикновен текст, без никакво криптиране за защита на личните потребителски данни.
Ръководителят на Signal отбелязва също, че в това отношение дори Messenger и WhatsApp на Meta (бившият Facebook) осигуряват по-добра поверителност от Telegram. И двете приложения предлагат поне цялостно криптиране за всички изпратени през техните платформи текстови съобщения.
От своя страна Telegram съхранява всички данни в облака в напълно отворен формат: текстове, общи мултимедийни данни, контакти. Дори Messenger предлага минимален стандартен протокол за цялостно криптиране на данните, съхранявайки ги на своите сървъри. В случая с Telegram, всеки, който има достъп до неговите услуги, има достъп и до цялата база незащитени данни на потребителите на месинджър.
Ресурсът Winfuture, първият съобщил за това, твърди, че приложението Telegram е по същество отворен прозорец към сървърите, съхраняващи цялата история на всичко, което се е случило на платформата, а то е видимо както за частния потребител, така и за операторите на сървърите. Ако хакер реши да започне шпиониране на личните съобщения на потребител в Telegram, той лесно може да го направи.