Няколко членове на политически опозиционни групи в Полша представиха публично доказателства, че са били хакнати от шпионски софтуер на Pegasus, което повдига тревожни въпроси относно сигурността на софтуера, който полското правителство използва.
Най-тревожният от всички случаи е с лидера на полската партия Гражданска платформа, сенатор Кшишоф Брейза, чийто телефон е бил компрометиран общо 33 пъти през шестте месеца преди изборите през 2019 г., както съобщават от Асошиейтед прес. По време на кампанията полските държавни медии са публикували различни компрометиращи текстови съобщения, извлечени от телефона на Брейза, което още тогава доведе до опасения, че е използван шпионски софтуер.
Пробойните в сигурността са открили от Citizen Lab, изследователска група, която е профилирана в шпионския софтуер, базирана в Университета в Торонто, която е извършила усилена изследователска работа в идентифицирането на употребите на шпионския софтуер Pegasus. От същата изследователска агенция по-рано откриха доказателства свързващи шпионския софтуер Pegasus с убийството на Джамал Кашоги и отделна кампания срещу журналист от New York Times.
Сега в настоящия случай от Полша от изследователската агенция казват, че са открили доказателства за експлоатирани уязвимости в сигурността, както и масирани атаки, насочени срещу адвокат, представляващ полски опозиционни групи, и прокурор, участващ в дело срещу управляващата в страната партия „Право и справедливост“. И двата случая на устройствата на мишените са открили следи от шпионския софтуер на Pegasus.
Въпреки доказателствата, полското правителство категорично отказва каквото и да било използване на шпионски софтуер, било то за събиране на разузнавателна информация или за вътрешно наблюдение. „Системата Pegasus не се използва от полските служби за каквито и да било цели“, каза наскоро заместникът-министърът на отбраната в страната, както съобщават от Politico Europe. „Не се използват никакви шпионски софтуерни технологии за проследяване на някого или за изваждане на компромати с цел уронване на публичния имидж или авторитет на някого в нашата страна“.
Все пак скандалът вероятно ще има значителни последици за позицията на Полша в Европейския съюз и ще създаде основания за по-нататъшна технологична защита срещу Pegasus. През ноември Apple заведе федерално дело срещу NSO Group, компанията, която разработва Pegasus, искайки издаване на постоянна забрана компанията да използва продукти или услуги на Apple. Amazon Web Services от своя страна блокира всички акаунти, свързани с NSO Group, а Министерството на финансите в САЩ постави компанията в черния списък, което ще забрани на останалите компании да търгуват с нея, както и да работят по съвместни сделки, тъй като администрацията на Байдън смята, че компанията представлява „заплаха за правилата и международния ред“.