Пластмасовите молекули са свързани със здрави въглеродни връзки и затова пластмасата е здрава и гъвкава, но се разлага твърде дълго. Освен това е трудно да се рециклира – различните видове пластмаса изискват сортиране и използване на индивидуални методи за рециклиране. Учени от Масачузетския технологичен институт се доближиха до решаването на този проблем, като въведоха универсален метод за превръщане на смесени видове пластмаса в пропан.
Американските учени са създали катализатор за химическото разграждане на всички видове пластмаса. След взаимодействието на катализатора с пластмасата се получава пропан – полезен за хората газ. Новият катализатор е направен от порест материал с кобалтови наночастици – зеолит. При проникването на микропластмасовите частици в порите на зеолита, полимерните вериги се разкъсват в една и съща точка за всички тествани видове полиетилен и полипропилен, в резултат на което пластмасата се превръща в пропан.
Това означава, че при използването на новия катализатор, не е необходимо да се изразходват време и пари за сортиране на различни видове пластмаса – достатъчно е да започне взаимодействието между катализатора и отпадъците. Чрез мащабирането на този процес новата технология ще спести милиони долари и ще даде възможност за изграждането на нови съоръжения за рециклиране на пластмасата.
При тестването на новата технология се оказа, че се рециклират 80% от различните видове пластмаси, които са се преврънали в пропан.