Бившият старши вицепрезидент на Google по рекламата Шридхар Рамасвами и бившият вицепрезидент на Google по монетизацията на YouTube Вивек Рагунатан стартираха своя проект NeevaAI, който според тях ще промени правилата на играта в сферата на интернет търсенето.
По ироничен и донякъде самодоволен начин г-н Рамасвами благодари на съвременните търсачки, че предлагат „стени“ от реклами и дузина сини линкове в резултатите, като според него е време да ги изпратим в музея, за да могат хората да започнат нормална и плодотворна работа. Първите потребители на новата платформа вече започнаха да публикуват само положителни отзиви за нея и да дават своите препоръки за работата на този нов алгоритъм.
Една от най-забележителните особености на NeevaAI (neeva.com) е т.нар. алгоритъм за допълнително извличане на информация (RAG): когато се получи заявка за търсене, системата допълва резултата с информация от собствената си база данни и активира мощни езикови модели – в резултат на това системата генерира естествени отговори на потребителските заявки. Това означава, че вече не е необходима консултация с множество източници и четене на избрани статии. Разбира се, това не отменя необходимостта от проверка достоверността на информацията, затова системата показва връзките към източниците, когато потребителят задържи мишката си върху всяка теза в резултатите и тогава потребителите могат сами да потвърдят фактите.
На хората най-много им харесва начинът, по който системата се справя със забавните запитвания – те питат NeevaAI за всичко, което предизвиква любопитството им, като например защо пиратите носят превръзки на очите. Резултатите на системата обаче далеч не са перфектни: понякога тя не дава правилните отговори от първия път. В един от случаите например услугата предостави пълна информация за основателя на Apple Стив Джобс и певицата Кейти Пери, но не успя да се справи, когато я попитаха за актрисата и изпълнителка Селена Гомес, а при втория път сработи правилно.
Ръководството на NeevaAI не напразно е направило иронична забележка за рекламата в търсачката: платформата се монетизира чрез платени абонаменти. Притежателите на премиум акаунти срещу 5,99 долара на месец получават неограничен достъп до разширените функции, докато безплатните акаунти ви позволяват просто да проучите възможностите на системата.