Представете си една атомна електроцентрала. Сега си представете, че тази огромна електроцентрала плува в морето. Ами току що си представихте „Академик Ломоносов“, който реално е плуващ АЕЦ. Собственост е на руската държавна компания „Росатом“. Построен е на пристанището в Санкт Петербург.
Това е първият подобен проект, никъде по света няма нещо, което дори да се приближава до него.
Корабът е оборудван с два реакторни блока KLT-40S, всеки от които може да генерира 35 мегавата ток. С този капацитет може да предостави нужното електричество за захранването на град с население до 100 хиляди души.
Такъв тип мобилен АЕЦ е много подходяща за огромна страна като Русия, където има много отдалечени и трудно достъпни градове – на север и в далечната източна част на страната. Също може да подпомогне офшорните петролни и газови платформи, които държавата стопанисва.
Дъщерната Росенергоатом (дивизията за електричество на Росатом ) е получила разрешение да използва плаващата атомна централа „Академик Ломоносов“ за период от 10 години, до 2029-та.
Твърди се, че животът на плаващият АЕЦ е около 40 години и може да бъде увеличен с още 10 години.
Първите години разбира се ще са най-интересните, защото тепърва има още много какво да разберем за проекта. Може да погледнете и видеото по-горе.
Има спорове колко безопасно е реакторът да плува в открити води, основно от екологична гледна точка. От производителя пък посочват, че “Академик Ломоносов“ ще спести използването на десетки хиляди тонове конвенционално гориво.