Руският президент Владимир Путин и китайският лидер Си Дзинпин обявиха, че възнамеряват да превърнат своите страни в световни лидери в областта на информационните технологии, киберсигурността и изкуствения интелект, което може да се окаже трудна за постигане цел, като се има предвид броят на свързаните с технологиите санкции и контрол на износа, наложени на двете държави.
Си Дзинпин посети Москва за три дни тази седмица за разговори с руския си колега. В резултат на това бяха постигнати редица споразумения в различни области, изброени в документ, озаглавен „Съвместно изявление между Китайската народна република и Руската федерация за задълбочаване на всеобхватното стратегическо партньорство за координация в новата епоха“.
Документът е изпълнен с езика, който бихме могли да очакваме от двамата лидери, включително с порицание на „лицемерния разказ за така наречената „демокрация срещу авторитаризма“. Има и раздели, свързани с технологичните амбиции на двете държави.
Президентите се споразумяха да формират нови модели на сътрудничество в отрасли като изкуствен интелект, интернет на нещата, 5G, цифрова икономика и нисковъглеродна икономика.
Технологичният суверенитет е ключът към устойчивостта. Предлагаме по-нататъшно подобряване на стратегическите партньорства в конкретни отрасли, като комбинираме богатия си изследователски капацитет и промишлени възможности, Русия и Китай могат да станат световни лидери в областта на информационните технологии, киберсигурността и изкуствения интелект.
се казва в документа
Трудно е да си представим, че някоя от двете държави ще стане световен лидер в тези области, като се има предвид ограничената им способност да използват чуждестранни технологии. Русия, разбира се, е обект на многобройни санкции, откакто нахлу в Украйна преди повече от една година. IBM, Nvidia, Intel и много други са спрели да продават продуктите си в страната.
Преди това Русия направи смелото твърдение, че ще инвестира в разработване на чипове, производство и обучение на персонал в страната с намерението до 2030 година да произвежда чипове, използващи 28-нанометров технологичен процес. Понастоящем невъзможността на Русия да се снабдява с надеждни полупроводници я принуждава да използва в танковете си компоненти, взети от съдомиялни машини и хладилници.
Санкциите срещу Русия я накараха да се обърне към китайския сив пазар за внос на полупроводници. За съжаление на Путин, почти половината от тях са дефектни.
Санкциите на Китай за производство на чипове са добре документирани. Ограниченията, въведени през октомври миналата година, имат за цел да ограничат производството на логически чипове в страната до 14-нанометровия процес, на DRAM до 18-нанометровия и на 3D NAND Flash до 128 слоя. САЩ твърдят, че това ще попречи на Китай да разработва полупроводници за военни приложения, включително суперкомпютри, моделиране на ядрени и хиперзвукови оръжия.
Китайските компании бяха запълнили складовете си с оборудване за производство на чипове в подготовка за още ограничения от страна на Нидерландия, които бяха обявени в началото на този месец.
Въпреки ограниченията, в неотдавнашен доклад на мозъчен тръст се твърди, че Китай води САЩ в изследванията на 37 от 44 критични технологии.
На друго място в руско-китайския документ се посочва, че „двете страни подкрепят Специалния комитет на ООН за разработване на всеобхватна международна конвенция срещу използването на информационни и комуникационни технологии за престъпни цели“. Това отново изглежда малко изненадващо, като се има предвид, че по-голямата част от спонсорираните от държавата хакери произхождат от тези две държави.
Във връзка с това по-рано тази седмица Кремъл каза на служителите, участващи в кампанията за преизбиране на Путин през следващата година, да се отърват от своите iPhone-и като предпазна мярка срещу западните агенции. Като алтернатива те могат да дадат телефоните на „децата си“. Изглежда Кремъл смята, че телефоните на Купертино са по-лесни за хакване и по-податливи на шпионаж от страна на западните шпиони, отколкото други смартфони.