2020 е много динамична година и с много предизвикателства. Астрономите обаче имаха някои събития, които осветиха ежедневието им. Този месец ще има още едно такова събитие на нощно небе. Юпитер и Сатурн ще се срещнат. Това се случва по веднъж на всеки 20 години.
Защо този път ще е по-интересно?
Планетите ще изглеждат много по-близо една до друга в небето от колкото са изглеждали – поне от средните векове насам. На 21 декември, двете планети ще се приближат толкова близо, че ще изглеждат като една много ярка звезда. Нещо, което ще искаме да видим, защото следващият път, в който ще се получи по точно този начин, ще е след векове.
Когато двете планети могат да се видят като една голяма и ярка точка светлина от Земята, това се нарича Коледна звезда или Витлеемска звезда. Макар Юпитер и Сатурн да са съседи в слънчевата система, те се движат в орбита с различно темпо. Юпитер прави пълна обиколка около Слънцето за 12 години, докато това отнема на Сатурн 30 години.
По принцип, когато в нощното небе изглежда, че две планети се срещат, това се нарича съединение. Когато са толкова близко, колкото ще бъдат сега, това се нарича велико съединение.
Интересен факт е, че макар ние ще ги видим като много близки, те все още ще се намират на около 403 милиона мили една от друга. Нашата перспектива от Земята ги прави да изглеждат толкова приближени.
При комбинирането им в небето ще се получи оптичният еквивалент на една пета от пълния лунен диаметър.
За наблюдението ще имаме нужда от телескоп. Според астрономите дори не е нужно той да е кой знае колко модерен. Дори с бинокъл се очаква да успеем да видим как двете планети изглеждат заедно, да видим пръстените на Сатурн и луните на Юпитер.