Американските федерални прокурори обвиниха шестима руски разузнавачи за участие в няколко големи кибератаки, съобщават от The Wall Street Journal.
Някои от въпросните кибератаки са имали сериозни последствия и резултати като например:
- Причиняване на спиране на електропреносната мрежа в Украйна
- Влияние върху президентските избори във Франция през 2017
- Нарушаване на церемонията по откриването на зимните олимпийски игри през 2018 г. и Южна Корея
И това не е всичко. Обвинителният акт обвинява и служителите на разузнаването, че са участвали в операцията NotPetya през 2017 г. широко разглеждана като най-опустошителната кибератака в новата ни история.
Но какво липсва в списъка? Намесата в президентските избори в САЩ през 2016 г. и 2020 г.
Обвинителният акт свързва споменатите кибератаки директно с ГРУ – руското военно разузнаване. Въпреки че не за първи път американските федерални служби правят такава връзка, това е първото по рода си обвинение, при което случаите варират от всяване на конспиративни теории до имуществени щети.
„Нито една държава не е използвала кибер възможностите си толкова злонамерено или безотговорно, колкото Русия, безпричинно причинявайки безпрецедентни щети, за да преследва и постигне малки тактически предимства и да задоволява пристъпите си на злоба“, заяви помощник-главният прокурор на националната сигурност на САЩ Джон Демерс по време на пресконференция, цитирана от WSJ.
Демерс нарече поредицата от атаки „най-разрушителната и опасна поредица от компютърни атаки, извършвани някога от една група от хора“.
Това е осъдително обвинение – федералните прокурори твърдят, че кибератаките срещу зимните олимпийски игри през 2018 г. са отмъщение за руския олимпийски отбор, който беше дисквалифициран заради допинг скандал. Инцидентът „комбинира емоционалната зрялост на развълнувано и афектирано дете с хакерските умения на цялата национална държава“, според Демерс.
„Това беше атака за отмъщение. Няма ясна геополитическа причина, която може да е продиктувала този интерес. В крайна сметка обаче, атаката повлия на международната общност“, каза Джон Хулквист, директор на компанията за киберсигурност FireEye пред The New York Times.
„Никоя нация няма да си възвърне величието, докато се държи по този начин“, каза Демерс, сочейки с пръст към руския президент Владимир Путин.
Сега и шестимата руски разузнавачи са включени в списъка на най-издирваните от ФБР.
Русия отрече обвиненията. Малко вероятно е служителите някога да бъдат арестувани и изправени пред съд в САЩ, както посочва The New York Times.