След вчерашната среща с президента на САЩ Джо Байдън технологичните гиганти изразиха готовност да вземат най-активно участие в осигуряването кибербезопасността на страната. За постигането на тази цел големите компании са готови да изразходват десетки милиарди долари, както и други ресурси.
Срещата се състоя вчера след поредица кибератаки, включително срещу разработчика на специализиран софтуер SolarWinds, който изпълнява различните държавни поръчки, както и срещу стратегически важната за САЩ тръбопроводна компания Colonial Pipeline.
Списъкът от мерките, които трябва да бъдат предприети, включва разработването на нови стандарти за осигуряване на кибербезопасността, разработването и предоставянето на бизнеса на специализирани софтуерни и хардуерни инструменти за защита, както и обучаването на експерти. Към днешен ден САЩ разполага с около 500 хиляди специалисти по борба с киберзаплахите. Байдън сподели, че е необходимо по-детайлно обучение на експертите в тази област.
Google заяви, че възнамерява през следващите пет години да инвестира над 10 милиарда щ. долара в укрепване на различните системи по кибер-безопасност. Освен това интернет гигантът обеща да подготви 100 хиляди IT специалиста от най-висок клас.
За същия период Microsoft възнамерява да даде 20 милиарда щ. долара за разработването на най-съвременни софтуерни инструменти за осигуряване на информационната безопасност. От тази сума $150 милиона от тях ще бъдат изразходвани, за да се помогне на правителствените структури да обновят своите системи на защита срещу хакерски атаки в тази сфера. Софтуерният гигант каза още, че още от 2015 година всяка година дава по един милиард щ. долара за кибербезопасност.