Новината от днес за плановете на Microsoft да добави към своята търсачка Bing възможности, подобни на тези на ChatGPT, изпрати мобилното приложение на търсачката в топ класацията на App Store от сряда. В американския App Store приложението Bing се изкачи до 12-то място сред всички безплатни приложения за iPhone, докато браузърът Edge на Microsoft вече е номер 3 сред приложенията от този род. В световен мащаб приложението Bing е отбелязало 10-кратно увеличение на новите си изтегляния, според предварителните оценки на фирмата за анализ на приложения data.ai.
Скокът в изтеглянията показва, че има значително потребителско търсене на тези нови преживявания с изкуствен интелект, а потребителите дори са потенциално готови да изпробват нови търсачки и други браузъри, за да получат достъп до услугата с изкуствен интелект.
Във вторник Microsoft за първи път показа новия Bing.com, който включваше дългоочакваната интеграция на ChatGPT. Актуализацията добавя преживяване, подобно на чатбота на OpenAI в самата търсачка, което позволява на потребителите да разговарят с чатбот с изкуствен интелект за помощ при по-сложни запитвания и за подпомагане на избрани задачи за създаване на съдържание – например писане на публикация в LinkedIn. Microsoft демонстрира и нова версия на своя уеб браузър Edge с подобни функции, вградени в страничната му лента за лесен достъп.
Но въпреки че новата версия на Bing вече е пусната технически, за момента тя все още е в ограничена предварителна версия и до нея имат достъп избрани потребители.
Потребителите, които искат да изпробват новите функции на Bing, трябва първо да се включат в списък на чакащите. От Microsoft заявиха, че през следващите няколко седмици от списъка на чакащите ще бъдат поканени милиони потребители.
Междувременно компанията умело въведе начин за придвижване в списъка на чакащите. На страница на сайта на Microsoft се предлага на потребителите да получат по-бърз достъп до новия Bing, ако изпълнят няколко допълнителни стъпки. Това включва задаване на търсенето на Microsoft по подразбиране на техния компютър и сканиране на QR код за инсталиране на приложението Microsoft Bing на техния смартфон.
Последната стъпка очевидно е спомогнала за бързото изкачване на приложението в класациите на App Storе.
Преди новината на Microsoft за вграждането на ChatGPT в Bing, приложението на търсачката не беше особено популярно. Например към миналата седмица, то заемаше 160-то място в класацията за приложения за продуктивност на американския App Store – с други думи, беше практически невидимо. То изобщо не е било класирано в класацията за най-добрите приложения на американския App Store. След по-малко от седмица то се доближи до топ 10 в САЩ, като към момента на писане на тази статия е на второ място в класацията на приложенията за продуктивност.
Разбира се, струва си да се отбележи, че класациите на App Store са податливи на манипулиране от наплива на нови изтегляния в малък период от време. Все пак скокът в изтеглянията на приложението Bing е интересен сигнал, който показва интереса на потребителите към изкуствения интелект, както и потенциалната заплаха за Google.
Google плаща на Apple милиарди годишно, за да бъде търсачката по подразбиране в Safari, но ако голям брой потребители преминат към друго приложение за търсене в интернет като Bing или Edge, за да изпробват новите възможности на ИИ, Google може да загуби пазарен дял в една от най-големите платформи, които потребителите използват за сърфиране в интернет.