fbpx
13.5 C
София

Съосновател на Facebook: Разрешаването на фалшиви новини в политическите реклами е безотговорност към демокрацията

Най-четени

Съоснователят на Facebook Крис Хюз се изказа в петък срещу противоречивата политика на социалната мрежа по отношение на политическите реклами.

Социалната мрежа е изправена пред силна критика за правилата си, които позволяват на политиците да отправят каквито и да било твърдения, когато си поискат – независимо дали са верни или неверни, в публикациите и рекламите, които се пускат в платформата, като от своя страна Facebook няма да предприема никакви мерки срещу тях.

Маркс Зукърбърг се изказа, че в случая не става въпрос за пари и бизнес, тъй като приход от това почти не се генерира, а идеята е да се даде обективна, нецензурирана трибуна, на която политиците да могат да се представят напълно свободно пред избирателите.

Миналия месец повече от 250 служители на Facebook подписаха отворено писмо до изпълнителния директор, в което осъждат политиката.

„Това е отказ от отговорността на Facebook към демокрацията“, каза Хюз по време на събитие в Сан Франциско, организирано от Американското конституционно общество, с прогресивна нестопанска цел. Хюз, който напусна Facebook през 2007 г. е един от най-откровените критици на компанията и стар приятел и съученик на Марк Зукърбърг.

Отговорът на Зукърбърг

По време на реч в университета в Джорджтаун миналия месец, Зукърбърг защити политиката, като подчерта ангажимента на социалната мрежа към свободното слово и изразяване срещу потискането на слотово. Но Хюз каза, че аргументът е „подвеждаща дихотомия“.

Хюз бе интервюиран от Кристин Пелоси, демократичен политически стратег и дъщеря на председателя на парламента Нанси Пелоси. Тя се спрая на решението на Facebook да не сваля фалшивото видео на Нанси Пелоси, което беше монтирано, за да изглежда така, сякаш говорителят е пиян. Хюз каза, че Facebook не трябва да се отклонява от предизвикателството да отсява достоверната информация от фалшивите новини, когато става дума за политически реклами, както и за изказвания на политици.

„Това е фундаментално цинична гледна точка. Facebook изградиха име, с което поеха отговорност и ангажимент над някои тежки проблеми.“

Facebook и критиките

Комнетарите на Хюз идват, когато Facebook са изправени пред критики на няколко фронта, включително за злоупотреба с лични данни, намеса в политическите избори на САЩ, недобро съхранение на чувствителната информация на потребителите и други. По-рано Хюз агресивно призова за антитръстови действия срещу Facebook. През май той публикува изказване пред Ню Йорк Таймс, призовавайки разпадането на компанията, на която е съосновател.

Заедно с Facebook, Instagram и WhatsApp, Зукърбърг контролира 60% от мажоритарните акции на борда на Facebook Inc, според Хюз.

През последните няколко месеца Силициевата долина е изправена пред редица подновени антимонополни разследвания. През септември главният прокурор на Ню Йорк Летития Джеймс обяви разследване на Facebook. То ще се съсредоточи върху „господството на Facebook в индустрията и потенциално антиконкурентно поведение, произтичащо от доминиращата позиция на гиганта“, се казва в съобщение на службата на Джеймс по това време. До момента в разследването на Джеймс се присъединиха 47 главни адвокати от цял САЩ. Министерството на правосъдието на САЩ също започва проучване на Facebook, сочи доклад на Ройтерс от септември.

В черта си в Джорджтаун Зукърбърг също преразгледа историята на основаването на Facebook, като заяви, че това е отчасти отговор на войната в Ирак. В петък Хюз каза, че не знае от къде произлиза тази история.

„Нямах представа. Това беше ново за мен. Ходил съм на протести. Никога не съм излизал на протест с Марк Зукърбърг“


Коментирайте статията в нашите Форуми. За да научите първи най-важното, харесайте страницата ни във Facebook, и ни последвайте в Telegram и Viber или изтеглете приложението на Kaldata.com за Android, iOS и Huawei!

Абонирай се
Извести ме за
guest

0 Коментара
Отзиви
Всички коментари

Нови ревюта

Подобни новини