Миналия месец Турция показа TF-X – първия си изтребител, произведен в Турция. Това е голяма стъпка към целта на страната да стане самостоятелна в отбранителната индустрия.
TF-X започна изпитания за рулиране на 16 март 2023 година. Предполагаше се, че той ще бъде в състава на турския флот от стелт изтребители F-35, но този план беше изоставен, след като Турция закупи зенитно-ракетни системи С-400 от Русия.
TF-X е двумоторен изтребител, който по размери е между американските F-22 и F-35 и много прилича на първия. Разработката е трудна, тъй като не са проучени възможностите за партньорство с Русия, Швеция, Южна Корея, Обединеното кралство и Пакистан.
Подобно на подобния местен изтребител KF-X на Южна Корея, TF-X според съобщенията не е истински стелт изтребител. Въпреки това за третия производствен блок се планира пълна стелт конфигурация.
Въпреки това се очаква TF-X да отговаря на стандартните показатели за ефективност на съвременните изтребители, включително максимална скорост между 2200 и 2700 км/ч, таван на експлоатация от 16 764 метра, обсег от 1127 километра и способност за свръхзвуков полет без използване на форсаж.
Turkish Aerospace Industries (TAI) твърди, че около 85% от TF-X се състои от части, произведени в Турция. Изключения правят катапултните седалки Martin Baker и двата турбовентилаторни двигателя GE F110-GE-129, които задвижват самолета. TAI е закупила 10 двигателя F110 от САЩ за четирите си двудвигателни прототипа, като вероятно ще бъдат закупени още за първоначалното производство.
TF-X трябва да влезе на въоръжение през 2031 година, след като започне серийното си производство през 2029 година. Турция очаква темп на производство от 24 броя годишно, като смята, че ще е необходимо повече от десетилетие, за да изпълни планираната поръчка за 250 самолета.
В допълнение към TF-X, Турция представи нов стелт дрон „Anka-3“, и свръхзвуковия учебно-боен самолет Hürjet. Anka-3 е безпилотен дрон с крило без опашка, предназначен да намали радарното сечение и се очаква да може да носи до 1,3 тона оръжия.
Междувременно Hürjet ще се предлага в двата модела „усъвършенстван реактивен тренировъчен и лек боен самолет“. Първият от тях може да замени 68 произведени в САЩ реактивни самолета T-38M „Talon“. В същото време вторият ще бъде по-рентабилна платформа за близка въздушна поддръжка или удари по бойци със слаба противовъздушна отбрана.
Ако TF-X се окаже успешен, той може да се превърне в потенциален експортен продукт, като потенциални купувачи са Пакистан и Азербайджан. Въпреки това разработването на TF-X става още по-важно за планираната военна модернизация на Турция, тъй като с течение на времето страната е загубила достъп до редица западни отбранителни продукти.