В началото на тази седмица търсачката DuckDuckGo за първи път в своята 12-годишна история започна да обработва по над 100 милиона заявки от потребителите на ден.
Рекордът е поставен след две години непрекъснато и устойчиво увеличение на броя обработвани запитвания. Този показател започна бързо да расте през месец август миналата година, когато тази търсачка започна да обработва по над два милиарда запитвания всеки месец.
Популярността на DuckDuckGo започна бързо да расте, след като търсачката излезе извън пределите на своя собствен сайт и след като излязоха версии за мобилните устройства работещи под управлението на Android и iOS, както и след излизането на специалното допълнение за Chrome. През месец ноември 2020 година компанията съобщи в своя официален Twitter акаунт, че вече има над 4 милиона активни потребители.
Signal is blowing all records, and DuckDuckGo just passed 100,000,000 searches in a day. Privacy is cool 😎 👏 https://t.co/o3Oa9Pxe3m
— DHH (@dhh) January 16, 2021
Растящата популярност на DuckDuckGo се дължи предимно на факта, че тя не събира и не продава потребителските данни, и предоставя на всички потребители еднакви резултати при осъществяване на търсене чрез една и съща заявка. Миналата година компанията заяви, че поради децентрализацията на данните, на нея понякога и е трудно дори да оцени обема на своята потребителската база.
Благодарение поверителността на работата, търсачката DuckDuckGo бе избрана по подразбиране в браузъра Tor и често се използва по подразбиране и в другите браузъри в режим инкогнито.
Осигуряването на конфиденциална работа все по-често става един от основните фактори при избора коя точно онлайн услуга да се използва. Да си припомним, че в началото на тази седмица месинджърът Telegram обяви, че броят на неговите регистрирани потребители е прехвърлил 500 милиона, а сървърите на Signal за кратко спряха да работят поради внезапния приток на „милиони и милиони потребители“.