Учени са изобретили система, която може да превръща пластмасовите отпадъци и парниковите газове в устойчиви горива.
Използва в процеса само енергията на Слънцето.
Захранваният от слънцето реактор, разработен от изследователи от Университета в Кеймбридж, превръща въглеродния диоксид (CO2) и пластмасите в продукти, които могат да се използват в широк кръг индустрии.
За първи път в историята реактор може да преобразува два отпадъчни потока в два отделни химически продукта едновременно.
Превръщането на отпадъците в нещо полезно с помощта на слънчевата енергия е основна цел на нашите изследвания. Замърсяването с пластмаса е огромен проблем в световен мащаб и често много от пластмасите, които изхвърляме в контейнерите за рециклиране, се изгарят или завършват на сметището.
Професор Ервин Райзнер от катедрата по химия „Юсуф Хамид“ на Университета в Кеймбридж.
В реактора се използва така нареченият „чудодеен материал“ перовскит.
Той е приветстван от учените заради потенциала си да революционизира соларната индустрия. Миналата година изследователите счупиха световния рекорд за слънчева енергия, използвайки този материал.
Според изследователите преди тази система не е имало начин за селективно и ефективно преобразуване на CO2 в продукти с висока стойност.
Една технология, задвижвана от слънчевата енергия, която може да помогне за справяне със замърсяването с пластмаса и парниковите газове едновременно, може да промени правилата на играта в развитието на кръговата икономика. Това, което е специално за тази система, е гъвкавостта и възможността за настройване – сега произвеждаме доста прости молекули на въглеродна основа, но в бъдеще бихме могли да настроим системата за производство на много по-сложни продукти, само чрез промяна на катализатора.
Субхаджит Бхатачарджи от Университета в Кеймбридж.
Статията, в която се описва новата технология, озаглавена „Фотоелектрохимично преобразуване на CO2 в гориво с едновременен пластичен реформинг“, е публикувана в научното списание Nature Synthesis в понеделник.