Представянето на свободен и безплатен достъп до чатбота ChatGPT, базиран на мощен изкуствен интелект, развълнуваха цялото уеб пространство. Интернет гигантите започнаха да се опасяват, че тази нова технология може да окаже отрицателно влияние на техния бизнес, а студентите и учениците започнаха съвсем елементарно да получават готови съчинения и есета, както и технически статии, като чрез кликване върху иконката за обновяване се генерира съвсем ново есе или технически материал, който е уникален и няма почти нищо общо с предишния. Разбира се, оказа се, че този ИИ може да пише не само най-различни технически текстове, стихове и рецепти, но е и перфектен при писането на сорс код.
Специалистите по информационна безопасност на компанията Check Point Research заявиха, че ChatGPT може самостоятелно да пише сорс кодовете на опасни компютърни вируси. За този малуер важи същото правило – при натискането на бутона за обновяване се генерира нов сорс код, който постига същата цел, само че това силно затруднява работата на антивирусните програми.
Експертите на Check Point Research заявиха, че когато на този ИИ се поставя задачата да напише вредоносен код с определени функции, то ChatGPT пише кода по възможно най-добрия начин. В хакерските форуми се натрупаха голям брой публикации, в които потребители без никакъв опит в програмирането или с най-базови познания в тази област, с помощта на ChatGPT създават много добре работещи скриптове на Python за фишинг, а които имат малко-по добри познания в програмирането много бързо създават разнообразен и опасен рансъмуер.
Какво ли започне да пише ChatGPT след още една-две години експерименти и обучение.