Ако предполагате, че през 2022 г. хората ще спрат да използват „123456“ като парола, жестоко се лъжете.
Ако си мислите, че повечето хора вече са се научили да не използват „password“ като парола за чувствителните си профили, значи прекалено много вярвате на широката публика, която скролва наоколо.
Тази седмица изследователи в областта на киберсигурността от Cybernews и компанията за управление на пароли NordPass независимо един от друг съобщиха данни за най-често използваните пароли. Опитът да се разпознаят често използваните думи, фрази и числа сред широката общественост нямаше да е лесен, ако не бяха тълпите изтекли пароли, които се продават в тъмната мрежа.
В съобщение, изпратено до Gizmodo, Cybernews заяви, че основава данните си на списък с 56 милиона разбити или изтекли пароли през 2022 г., намерени чрез бази данни на хакерски форуми в Darknet и клиринговата мрежа. Някои от най-използваните пароли са били точно това, което очаквате – лесни за запомняне и лесни пароли за фирмени акаунти, включително „123456“, „root“ и „guest“, които изглеждат доста добре в челната тройка.
NordPass, от друга страна, изброи най-добрите си пароли по държави и предполагаемия пол на потребителя. В техния случай „password“ заема първо място сред най-използваните пароли в целия свят. В някои държави често се използват много специфични пароли, като например „liverpool“ е номер 4 по честота на използване в Обединеното кралство, въпреки че то е 197-о в света. Най-използваната парола номер 2 за акаунти в Бразилия е „Brasil“, докато в Германия номер 5 е „hallo“.
В имейл до Gizmodo NordPass заяви, че списъкът с пароли е съставен от екип от независими изследователи, които са събрали 3 TB данни от обяви в тъмната мрежа, включително някои данни, които са изтекли при нарушения на сигурността на данните, случили се през 2022 г. Компанията отбеляза, че някои данни може да са от края на 2021 г., въпреки че паролите са били включени в списъци в тъмната мрежа през новата година.

Графика: Cybernews
Освен това паролите бяха класирани просто според това колко често са използвани в тези списъци. NordPass отбеляза, че много пароли са били само oт една дума, което е един от най-лесните видове пароли за разбиване, а за някой, който познава обичайните пароли, може дори да не е необходима груба сила или други трикове за разбиване. В някои пароли дори бяха посочени имена на компании, което може да сочи, че непрофесионалисти са взели името на своето устройство или самите компании използват слаби практики за сигурност на паролите. Изследването на Cybernews също така отбелязва, че почти 25% от разбитите пароли използват само осем символа. Около 16 % са използвали само четири.
Всяка нова парола, която потребителят създава, трябва да бъде много по-дълга от една дума – поне 12 символа – да използва главни и малки букви, цифри и символи и да избягва някои от често срещаните думи или прости фрази. Cybernews отбеляза, че само малко повече от половината от паролите, които екипът е проверил, са били прости уникални думи, често свързвани с големи марки или отбори. Въпреки че повечето пароли са „хеширани“, т.е. кодирани чрез алгоритми, за да не е ясно за всеки, който прониква в системата, каква е паролата, проблемът е, че лошите могат да разберат как е „хеширана“ една често използвана парола, което я прави много по-лесна за разбиване.
Ето и списък на някои от най-използваните пароли, включени в двата доклада, включително някои наистина нелепи и странни пароли, използвани от хиляди хора.
Най-глупавите пароли по подразбиране

Вулгарни пароли
NordPass отбелязва, че думата „fuck“ е използвана в 21 223 795 пароли, възстановени от тъмната мрежа. Cybernews също така установи, че думата „ass“ е била възстановена в 292 869 пароли.
Интересно е, че някои пароли като „bobo“ или „puta“ са испански обиди, които са били преброени доста над един милион пъти всяка в наборите от данни, използвани от изследователите за Nordpass.
Някои от най-тежките обидни изрази включват: