Южна Корея вече космическа държава. Корейският институт за аерокосмически изследвания (KARI) изведе малък сателит в ниска околоземна орбита с помощта на Nuri – първата тристепенна ракета, разработена без участието на други държави и чуждестранни компании. Южна Корея сподели, че има амбициозни планове – страната възнамерява да изстреля още четири ракети Nuri в рамките на следващите пет години и да изпрати автоматичен изследователски апарат на Луната още в началото на 2030-те.
Ракетата Нури бе изстреляна от космическия център Наро в Goheung, разположен в югозападната част на Южна Корея. Изстрелването премина без закъснения и грешки – 70 минути след излитането, представителите на KARI съобщиха, че Nuri е изпълнил успешно мисията си и е извел в предварително зададена орбита работещ сателит с тегло 161 кг в орбита на 700 км над Земята. Полетът на Nuri беше излъчен по всички федерални канали на страната, а правителството нарече старта стъпка към независимостта на Южна Корея в областта на космическите технологии. А по принцип тези технологии успешно се използват във военното дело.
Изведеният в орбита от Южна Корея сателит ще помогне на страната да се подготви за изстрелването на многобройни космически апарати в най-близко бъдеще. Той натрупва необходимата информация за антените, генераторите и другите специфични компоненти.
Коментирайте статията в нашите Форуми. За да научите първи най-важното, харесайте страницата ни във Facebook или изтеглете приложението на Kaldata.com за Android, iOS и Huawei!