fbpx
6.8 C
София

Apple и Google са изправени пред нарастващ натиск да премахнат TikTok от магазините си за приложения

Сенатор Майкъл Бенет писа директно на Тим Кук и Сундар Пичай днес, призовавайки техните компании да премахнат приложението съответно от Apple App Store и Google Play Store

Най-четени

Американският сенатор от окръг Колорадо Майкъл Бенет поиска от Apple и Google незабавно да премахнат TikTok от своите магазини за приложения в писмо, адресирано до главните изпълнителни директори на компаниите Тим Кук и Сундар Пичай.

Искането на Бенет да се ограничи изтеглянето на приложението е само едно от поредицата нарастващи действия на Конгреса на САЩ за забрана на приложението, собственост на Китайската компания ByteDance. От януари насам републиканците и демократите призовават или своите колеги, или служителите от администрацията на Байдън бързо да наложат по-строги ограничения за събирането на данни или за цялостната забрана на приложението в цялата страна, позовавайки се на възможните рискове за националната сигурност на САЩ.

„Огромното влияние на TikTok и агресивното събиране на данни представляват огромна заплаха за националната сигурност на САЩ поради задълженията на компанията майка съгласно китайското законодателство“, пише Бенет. „Като се имат предвид тези сериозни и нарастващи опасения, ви моля незабавно да свалите TikTok от съответните ви магазини за приложения.“

Бенет, член на сенатската комисия по разузнаването е първият законодател, който се обръща директно към доставчиците на магазини за приложения, съответно Apple – App Store и Google – Play Store с искане за премахването на TikTok от тях.

В продължение на повече от три години TikTok води преговори с федералното правителство, най-вече с Комитета за чуждестранни инвестиции в САЩ (CFIUS), за да има възможност приложението да продължи работата си на територията на САЩ. Откакто администрацията на Тръмп не управлява, TikTok е изправен пред нарастващ контрол от страна на законодателите, които се опасяват, че приложението може да споделя данни за американските потребители с китайското правителство.

В рядко публично интервю по време на миналогодишната среща на върха DealBook на New York Times главният изпълнителен директор на TikTok Шоу Зи Чу описа „Проекта Тексас“ – план на компанията да премести всички данни от Вирджиния и Сингапур на базирани в САЩ сървъри на Oracle, които да наблюдавани от ново дъщерно дружество, известно като TikTok US Data Security Inc.

Въпреки тези инициативи, натискът за свалянето на приложението само се увеличи след разкритията, че през последните няколко години служители на ByteDance многократно са получавали достъп до данните на потребители от САЩ.

Още през декември Forbes съобщи, че служители на ByteDance са получили неправомерно достъп до данни, събрани от потребители от САЩ. Данните на поне двама репортери са били прегледани от служители на ByteDance, които са разследвали изтичане на вътрешни документи на компанията в миналото. ByteDance потвърди информацията и заяви, че е уволнила всичките четирима служители, участвали в схемата, двама от които са работили в Китай.

TikTok и CFIUS все още не са сключили споразумение за продължаване на работата на приложението в САЩ. Миналия месец The Wall Street Journal съобщи, че преговорите между двете страни са в застой, което забавя всяка възможна договорка.

Тъй като бъдещето на TikTok все още е неизвестно, законодателите започнаха да търсят свои собствени решения. По-рано тази седмица Комисията по енергетика и търговия към Камарата на представителите обяви, че главният изпълнителен директор на TikTok ще се яви на изслушване през март, посветено на безопасността и сигурността на потребителите в САЩ.

„Големите технологични компании все повече се превръщат в деструктивна сила в американското общество“, заяви в понеделник председателят Кати Макморис Роджърс. „TikTok, собственост на ByteDance, съзнателно е допуснала възможността Китайската Комунистическа партия да има достъп до данни на американски потребители.“

В отговор на съобщението за изслушването в понеделник говорителката на TikTok Брук Оберветър приветства „възможността да изясним фактите“. Оберветър заяви, че TikTok планира да обсъди своите „всеобхватни планове“ за защита на безопасността на американските потребители по време на изслушването на 23 март.

За разлика от Google, Apple има какво да губи по отношение на отношенията си както със САЩ, така и с Китай. Голяма част от успеха на Тим Кук в Apple може да се отдаде на способността му да поддържа добри работни отношения с китайското правителство и производители.


Коментирайте статията в нашите Форуми. За да научите първи най-важното, харесайте страницата ни във Facebook, и ни последвайте в Telegram и Viber или изтеглете приложението на Kaldata.com за Android, iOS и Huawei!

Абонирай се
Извести ме за
guest

3 Коментара
стари
нови оценка
Отзиви
Всички коментари

Нови ревюта

Подобни новини