Bloomberg съобщи, че на 20-ти декември Националната комисия на Китай по здравеопазването е съобщила, че през изтеклото само едно денонощие са регистрирани почти 37 милиона души, заразени от COVID-19. Това е многократно повече от официалната статистика на Китай, че за същия период от време заразените са 3049.
Според вирусологията, тази информация означава, че през първите 20 дни на месец декември тази година, SARS-CoV-2 най-вероятно е заразил около 248 милиона души, а това е 18% от населението на Китай. Никой изобщо не очакваше да се случи подобно нещо. Сегашната вълна от заразяване с COVID-19 е многократно по-голяма от предишния рекорд, когато за едно денонощие бяха регистрирани 4 милиона души с коронавируса SARS-CoV-2. Агенция Bloomberg уточнява, че не е ясно по какъв начин комисията е натрупала тази статистика, понеже в началото на месец декември китайските власти затвориха действащата в страна обширна мрежа за PCR тестване на населението.
На зададения от Bloomberg директен въпрос на Националната комисия и на Националното бюро за контрол на заболяванията, отговор не бе даден.
Да напомним, че в началото на декември, на фона на масовите протести, Китай започна да облекчава ограниченията срещу коронавируса, които дотогава включваха политика на нулева толерантност. Това доведе до разпространението на щама „омикрон“ сред хората с нисък естествен имунитет, добавя Bloomberg. Заразени са например повече от половината жители на Пекин и провинция Съчуан в югозападен Китай, твърди агенцията. В Пекин властите регистрираха рязко нарастване на сериозните и критичните случаи на заболели от COVID-19, въпреки че общият брой на случаите вече започна да намалява. Опасното е, че инфекцията започва да засяга по-слабо развитите райони, където медицинските ресурси често са твърде оскъдни, каза още агенцията.
Преди това в Китай в случай на откриване на коронавирус веднага се въвеждаше карантина в кварталите и в цели райони на градовете, за да се предотврати разпространението на инфекцията. В началото на декември бе решено да се въведат зони с висок риск, включващи сгради, апартаменти, етажи и домакинства. Отменени бяха задължителните PCR тестове за хора, чиято работа не е свързана с повишен риск от заразяване или не е свързана с контакт с деца или възрастни хора.
Financial Times от своя страна цитира изчисленията на компанията Wigram Capital Advisors, която прогнозира, че ежедневната смъртност в Китай през месец март 2023 година може да достигне 20 хиляди души, а страната няма толкова болници за интензивна терапия. Всъщност необходимите болнични легла за лечение на COVID-19 са десеторно по-малко, а това означава, че през зимата в Китай от тази болест може да починат над 1 милион души.
Веднага след като тази информация бе публикувана Китай спря да съобщава ежедневните данни за заразените от COVID-19, понеже „не може да гарантира тяхната достоверност“, както и заради това, че броят на заразените с COVID-19 рязко нарасна след като бяха намалени и отслабени предприетите карантинни мерки. Два големи китайки града публикуваха данните на заразените със SARS-CoV-2 и се оказа, че те превишават официалните данни за цялата държава. Това разминаване с правителствените данни очевидно показва проблемите, с които се сблъсква Китай след промяната на политиката за борба с COVID-19.
Местните власти на китайските градове Дунгуан и Циндао, за които стана дума по-горе, публикуваха своите оценки за заболеваемостта от COVID-19, позовавайки се на експертни прогнози. Според тях в тези два града се заразяват съответно 250 000-300 000 и 490 000-530 000 души на ден, съобщава отново Bloomberg. В същото време като цяло в Китай по официални данни към 23 декември са регистрирани 4103 нови случая. Това несъответствие в числата показва неточността на правителствените данни и огромните предизвикателства, пред които е изправен Китай след бързото облекчаване на политиките за COVID-19.
Три дни по-късно, на 23-ти декември, местните власти на провинция Хайнан, която се намира в южната част на Китай съобщиха, че „броят на заразените расте в геометрична прогресия“ и до Нова година и местния Лунен празник, който се пада през месец януари следващата година, се очаква страхотен пик в заболяванията от COVID-19.
Много неприятно развитие на нещата. Вече се опитвахме да забравим за новия коронавирус SARS-CoV-2, но ето че всичко може да започне отначало. Само че сегашната обстановка е далече по-сложна. Глобалната икономика е изтощена от предишната COVID-19 пандемия, която отне живота на много хора. След това станахме свидетели на руската инвазия в Украйна, която още повече усложни геополитическата обстановка и влоши показателите на световната икономика. Навярно този път ударът върху глобалния бизнес ще бъде още по-тежък.
Apple например, получава около една пета от печалбите си от продадените в Китай iPhone. Но сега най-големият и основен завод на корпорацията от Купертино, който е на Foxconn в Джънджоу, известен като iPhone City, вече не разполага с достатъчно човешка ръка, понеже по-голямата част от работниците са болни. Apple вече изпитва недостиг от 5 до 15 милиона iPhone, които няма кой да произведе и тя няма да излязат на пазара.
Гигафабрика Шанхай на Tesla също не е в по-цветущо положение и изглежда е дори по-зле. Автомобилната компания на Илън Мъск в Китай изцяло спря производството на електромобили поради големия ръст на заболяванията от COVID-19. Reuters съобщава, че производството е спряно за периода от 25-ри декември до 1-ви януари 2023 година.
Да се надяваме, че Новата година ще бъде по-добра, по-успешна, а тези проблеми ще бъдат решени.