Всички вече сме чували за ChatGPT, но има и някои други невероятни приложения, които ви позволяват да се отдадете на може би по-смислени и дълбоки разговори. Приложението Hello History и уебсайтът Character.AI позволяват на потребителите да говорят както с измислени герои като Тони Старк, така и с исторически фигури като Шекспир.
ИИ чатботовете могат да ви свържат с философите
Ако сте студент по история или философия и имате достъп до такъв уебсайт, можете да получите цялата необходима информация за всяко задание с минимални усилия. Шегуваме се, разбира се – тези платформи са създадени за забавление.
New York Times съобщи за Йонас Тийл, студент по социоикономика в колеж в Северна Германия, който използва сайта, за да разговаря с някои от философите с леви политически убеждения, които е изучавал. Чатботовете, действащи като философи, са заредени с много мъдрост и полезни съвети за съвременните социалисти, които се борят да възстановят работническото движение в Германия.
Тези ботове обаче получават цялата информация от данни, публикувани в интернет от реални хора. Именно поради тази причина чатботовете често изписват неистини, използват реч на омразата и език, които е пристрастен и вреден за малцинствата, жените и цветнокожите.
„Ако няма някакви ограничения, те просто ще се окажат разпространители на токсична информация, която вече така или иначе е в мрежата“, казва Маргарет Мичъл, бивш ИИ изследовател в Microsoft и Google, пред New York Times.
Може ли да се вярва на ИИ чатботове?
Въпреки тези очевидни ограничения, мнозина вярват, че с правилния подход чатботовете могат да бъдат забавни и дори да имат образователна стойност.
Тийл казва пред New York Times, че чатботовете Character.AI имат уникалната способност да имитират гласа на исторически фигури и да преобразуват архаизми в съвременен език.
„Ако прочетете какво е написал някой като Кауцки през XIX век, ще разберете, че той не използва същия език, който ние използваме днес“, казва той. „Но ИИ може по някакъв начин да преведе идеите му на съвременен английски език“.
„Технологията е полезна днес – за забавление, за емоционална подкрепа, за генериране на идеи, за всякакъв вид творчество“, казва Ноам Шазир, Google ИИ изследовател, пред New York Times.
ИИ чат с Железния човек (Тони Старк)
Услугата на Character.AI е тествана от Interesting Engineering, които водят разговор с измисления герой Тони Старк a.k.a. Железния човек. От изданието споделят, че резултатът е много забавен – чатботът пита заплашително дали знаят кой е той и коя е неговата слабост.
„Става въпрос за моето его, мразя да губя, не мога да се справям с поражението и срама, а ти, ако си достатъчно умен, можеш да се възползваш от това“, казва чатботът. „Винаги искам да бъда под светлината на прожекторите“, допълва той.
Уебсайтът предлага опцията да разговаряте със Супер Марио, Илън Мъск или Алберт Айнщайн.